Román és magyar értelmiségiek a nagyváradi író üldöztetése ellen
Román és magyar közéleti szereplők azzal a kéréssel fordultak Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnökhöz, hogy rendelje el a Traian Stef román író elleni hatósági fellépés megszüntetését. Felhívásuk az MTI értesülése szerint be fog kerülni a keddi szegedi közös kormányülésen résztvevő magyar és román kormányfő dossziéjába.
A Pro Europa Liga marosvásárhelyi civil szervezet Calin Popescu Tariceanu román és Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnökhöz címzett, október 18-án kelt levelében a keddi szegedi magyar-román együttes kormányülés előtt kérte a két kormányfőt, hogy kormányaik "támogassák a két kultúra közötti párbeszéd kezdeményezőit". A levél aláírói - mint írják - "elkötelezett hívei" a magyar-román megbékélési folyamatnak, s ezért fejezik ki aggodalmukat "Traian Stef író zaklatása, lejáratása, üldöztetése és a nagyváradi székhelyű Bihar Megyei Könyvtár igazgatói tisztségéből való eltávolítása miatt". A felhíváshoz, amelyet Smaranda Enache, a Pro Europa Liga társelnöke és Szokoly Elek közíró jegyez, csatlakozott a magyar kulturális élet számos neves képviselője, köztük Dés László zeneszerző, Konrád György és Parti Nagy Lajos írók, Térey János költő, Tamás Gáspár Miklós filozófus, egyetemi tanár.
A Gheorghe Sincai nevét viselő, Traian Stef vezette nagyváradi megyei könyvtárban a könyvtár szervezésében, valamint a Várad folyóirat és a Szépírók Társasága támogatásával több mint két éve működik a magyar írókat vendégül látó beszélgetős, esetenként hatvan, száz, kétszáz érdeklődőt vonzó irodalmi rendezvény, amely menet közben Törzsasztal néven vált ismertté. Az Élet és Irodalom (ÉS) című budapesti hetilap augusztus 29-i számában Kőrössi P. József tette közzé azt az összeállítást, amely először adott hírt a Traian Stef elleni indított akciókról, s ezek nemzetközi visszhangjáról. Mint írta, a bulvársajtó titkosszolgálati információkhoz jutva "rászállt" a könyvtár rendezvénysorozatára, s az egyébként nyilvános író-olvasó találkozók hangfelvételei alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a Törzsasztal "Romániával szemben ellenséges magatartás helyszíne volt", s ezért a könyvtár igazgatójának, a "nemzetáruló" Traian Stefnek a fejét követelték. Ennek eredményeként a Bihar Megyei Tanács elnöke, Radu Tirle augusztus 15-én kelt rendeletével bizottságot hozott létre a Megyei Könyvtár vezetősége tevékenységének a kivizsgálására, s a testület jelentése alapján Traian Stef igazgatót menesztették a könyvtár éléről.