2008. október. 14. 21:46 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 14. 21:54 Világ

A levéltár szerint a Kundera-okmány nem hamisítvány

A cseh biztonsági szolgálatok levéltára kizárja, hogy hamisítvány lenne az a levéltári okmány, amelyből a világhírű cseh író, Milan Kundera állítólagos besúgására vonatkozó értesülés származik.

Ügynökök dossziéba rendezve
Szinte minden, amit a magyar állambiztonsági szervek tevékenységéről tudni kell a hvg.hu-n.
Erre utal az a nyilatkozat, amelyet a CTK-nak adott Jiri Reichl, a totalitárius rendszerek tanulmányozására alapított Nemzeti Emlékezet Intézetének (USTR) szóvivője. A biztonsági szolgálatok levéltára azonban, amely az USTR alárendeltségében dolgozik, nem kíván nyilatkozni azoknak az adatoknak a megbízhatóságára és értelmezésére vonatkozóan, amelyet az okmány tartalmaz.

Kundera 1967. június 27-én
© MTI/AP
Kundera fiatal korában valószínűleg feljelentette a csehszlovák kommunista állambiztonságnak egyik egyetemi kollégiumi lakótársnője barátját, aki a nyugati hírszerzés számára dolgozott. Az érintett fiatalember ezután 14 évet ült a kommunista rendszer börtöneiben. A jelenleg Franciaországban élő író fiatalságának ezen eddig ismeretlen epizódjáról a Respekt című liberális cseh hetilap számolt be hétfői számában.

Kundera a CTK hírügynökségnek nyilatkozva határozottan tagadta, és hazugságnak minősítette a hírt. Kijelentette, hogy az illetőt, akit állítólag feljelentett, nem is ismerte, és a cseh történészek és a hetilap le akarják őt járatni a publikációval. Az 1950-ben történt eset dokumentumait az USTR egyik történésze találta meg az egykori csehszlovák Állambiztonsági Hivatal levéltárában.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.