Véget ért a NATO-tanácskozás, visszaáll a forgalmi rend
Péntek délután öt óra körül az utolsó delegáció is elhagyja a budapesti, belvárosi szállodákat - közölte Szekeres Imre honvédelmi miniszter és Bocskai István, a tárca szóvivője a NATO-védelmi miniszterek informális találkozójának befejeztével tartott sajtótájékoztatón.
A távozó delegációkat a Ferihegyi repülőtérre vezető úton rendőrök kísérik, akik csak annyi időre zárják le az utat, amíg a delegációk elhaladnak. Igyekeznek tekintettel lenni a főváros péntek délutáni forgalmára - mondta Bocskai István.
A NATO-műveletek helyzetéről - elsősorban az afganisztáni szerepvállalásról -, a szövetség átalakulásáról és Grúziáról is tanácskoztak csütörtökön és pénteken Budapesten a NATO védelmi miniszterei. A kétnapos informális találkozón 42 ország - 26 tagállam és 16 másik, a NATO műveleteiben szerepet vállaló ország - küldöttsége vett részt. Összesen csaknem hétszáz külföldi vendég érkezett Budapestre.
Budapesti tanácskozás. Hétszázan érkeztek © Stiller Ákos |
Döntöttek a miniszterek pénteken arról is, hogy - általánosságban - a NATO több csapatot telepíthet. Megerősítették, hogy támogatják Grúzia területi integritását, ugyanakkor nem volt szó az ország meghívásáról a tagság előszobáját jelentő akciótervbe.
Szekeres Imre honvédelmi miniszter áttörésnek nevezte az ISAF mandátumának kiterjesztését a kábítószer-kereskedelemmel foglalkozók és a droggyártás bázisai elleni fellépésre. Ugyanakkor közölte, hogy Magyarország ebben nem vesz részt, mivel nem rendelkezik olyan katonai erőkkel Afganisztánban, amelyek ezt lehetővé tennék. Hangsúlyozta azt is, hogy Baglán - a magyar újjáépítési csoport tevékenységi területe - nem tartozik azok közé az afgán tartományok közé, ahol szükség van erre a műveletre.
Rahim Vardak afgán védelmi miniszter arra hívta fel a figyelmet az MTI-nek nyilatkozva, hogy a nemzeti erők öt-tíz éven belül mindenképpen átvehetik az irányítást Afganisztánban.
A NATO miniszterei megállapodtak arról, hogy növelik a csapatok telepíthetőségi arányát. Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár hangsúlyozta, a szervezet átalakulásáról folytatott tanácskozás legfontosabb eredménye, hogy a haderők telepíthetőségére vonatkozó előírást az erők jelenlegi 40 százalékáról 50 százalékra emelik, s így a szövetség jobban alkalmazkodhat a jelenkori kihívásokhoz.
A kétnapos találkozó keretében tartott NATO-Grúzia bizottsági ülésen a miniszterek megerősítették, hogy a NATO támogatja a kaukázusi állam területi integritását. Fegyvereket nem szállít a NATO Grúziának, de segítséget nyújt a stratégiai tervezésben és hozzájárul az augusztusi orosz-grúz konfliktus utáni újjáépítéshez. Grúzia meghívásáról a tagsági akciótervbe azonban nem volt szó, erre decemberben tér vissza a szervezet.
A grúz védelmi miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, úgy számolnak, országuk decemberben meghívást kap a NATO-tagsági akciótervbe, addigra teljesítenek minden feltételt.