2008. szeptember. 24. 12:38 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 24. 12:35 Világ

Bush nagykövete bírálja Busht

Nem áll Washington vagy a NATO érdekében Grúzia és Ukrajna NATO-tagsága – vélekedett Jack Matlock, az Egyesült Államok volt moszkvai nagykövete.

A diplomata öt egykori amerikai és orosz nagykövet találkozóján szólalt fel Washingtonban. Helyi idő szerint kedden elhangzott beszédében Matlock megkérdőjelezte a George Bush vezette amerikai kormányzat politikáját, amely szilárdan támogatja Grúziát és Ukrajnát abban, hogy az észak-atlanti szervezet tagjai legyenek.

Számos európai ország megkérdőjelezi ezt a politikát, több amerikai elemző pedig úgy véli, hogy az hozzájárult az augusztusi grúz-orosz háborúhoz.

Matlock hangoztatta: „minden országnak jogában áll bármilyen szövetséghez tagsági kérelemmel fordulni. Ugyanakkor minden szövetségnek, illetve tagjainak jogukban áll eldönteni, hogy érdekükben áll-e befogadni a jelöltet.” Az Egyesült Államoknak ez nem áll érdekében, s a NATO-nak sem – tette hozzá a nagykövet, aki 1987-től 1991-ig képviselte hazáját Moszkvában. Ugyanis Grúzia nem rendezte szomszédjaival területi vitáit, és úgy tűnt, hogy a NATO-t kívánja segítségül hívni ezek rendezéséhez.

Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban azt mondta: az ország lakosságának többsége ellenzi a tagságot, Ukrajna csatlakozása a szervezethez az ország kettészakadásával fenyeget. Amíg az Egyesült Államok e két ország NATO-tagságát erőlteti, addig kizárt a stratégiai együttműködés Moszkvával, amely vehemensen ellenzi a grúz és az ukrán NATO-tagságot.

Matlock és két korábbi moszkvai amerikai nagykövet, James Collins és Arthur Hartman azokra a veszélyekre hívta fel a figyelmet, amelyek akkor keletkeznek, ha semmibe veszik Oroszországnak a NATO bővítésével kapcsolatos véleményét.

Collins szerint a kérdésben megfontoltan kellene haladni, ellenkező esetben nem a stabilizálás, hanem a megosztás lesz a politika eredménye.

Hartman nagy hibának nevezte, hogy a Szovjetunió felbomlásakor, a múlt század kora kilencvenes éveiben a Nyugat nem gondolta át, mivel helyettesítse a NATO-t, miután már nem létezett az a szovjet veszély, amely ellen a szervezetet létrehozták.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.