2008. augusztus. 10. 16:55 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 11. 08:31 Világ

Összefoglaló a grúz-orosz háborúról

Szombaton államilag rendelték el a hadiállapotot Grúziában. A vasárnapra virradóra kialakult válságos helyzet miatt Putyin vizsgálatot indítana, az orosz emberi jogi biztos pedig nemzetközi törvényszék elé vinné a dél-oszétiai népirtás ügyét. Közben a grúzok Amerika beavatkozását kérték, a Fehér Ház pedig figyelmeztette Oroszországot. De mit szól ehhez a NATO és hogyan reagál majd Oroszország? A grúzok tűzszünetet kezdeményeztek. Összefoglaltuk, mit lehet tudni eddig a háborúról.

A konfliktus oka és eredete

A grúz és a dél-oszét erők között csütörtökről péntekre virradóra törtek ki ismét heves harcok. Mindkét fél a másikat vádolja az ellenségeskedések kiújulása miatt. Előbbiek azután indítottak támadást Chinvali, a dél-oszét főváros ellen, hogy a tbiliszi kormány úgy döntött, "helyreállítja az alkotmányos rendet" Dél-Oszétiában.

Mihail Szaakasvili grúz elnök arra kérte a parlamentet, hagyja jóvá a hadiállapot bevezetésről szóló rendeletét. Mint mondta: azért kénytelen ehhez az eszközhöz nyúlni, mert Oroszország részéről katonai agresszió fenyegeti Grúziát. A grúz parlament szombaton teljesítette az elnök kérését.

A Szovjetunió felbomlásának idején az éledő grúz nacionalizmusra hivatkozva Dél-Oszétia vezetői bejelentették, hogy külön akarnak válni Grúziától, és-  egyesülve Észak-Oszétiával - Oroszországhoz akarnak tartozni. Rövid, de heves harcok után Dél-Oszétia gyakorlatilag elszakadt Grúziától, noha nemzetközi jogi szempontból senki nem ismeri el önállóságát, még legfőbb támogatója, Moszkva sem.

Az 1992-ben megkötött tűzszüneti megállapodás értelmében orosz-grúz-oszét békefenntartó erők őrzik a felek között meghúzott tűzszüneti vonalat. Mihail Szaakasvili grúz elnök, aki szeretné, ha országa csatlakozhatna a NATO-hoz, legfőbb céljai között tartja számon a szakadár területek visszaterelését Tbiliszi fennhatósága alá.

A grúz parlament tegnap jóváhagyta az államfő rendeletét a hadiállapotról, amely szombaton a kaukázusi ország egész területén életbe lépett. Hatálya egyelőre 15 napig tart. Mihail Szaakasvili államfő a grúz fővárosban tartott sajtóértekezletén kijelentette, hogy tűzszünetet szeretne elérni Dél-Oszétiában, ahol pénteken robbantak ki fegyveres harcok a grúz erők támadása nyomán. Ez kiváltotta Oroszország beavatkozását a konfliktusba.
 
Ma késő délután pedig Grúzia tűzszüneti parancsot adott ki katonáinak a szakadár terület, Dél-Oszétia fővárosa térségében, és kész azonnal tárgyalásokat kezdeni Moszkvával az ellenségeskedések befejezéséről - ezt tartalmazza az a grúz jegyzék, amelyet vasárnap adtak át Tbilisziben az orosz nagykövetnek.

A jegyzék szerint Grúzia kivonta valamennyi katonáját a konfliktus övezetéből, vagyis Chinvali környékéről. A Mihail Szaakasvili grúz elnök által aláírt jegyzék szerint a grúz katonák vasárnap reggel öt órai hatállyal (közép-európai idő szerint hajnali 3 óra) tűzszüneti parancsot kaptak - közölte a tbiliszi külügyminisztérium.
   
A moszkvai külügyminisztérium az orosz médiumok szerint közölte, hogy megkapta a grúz jegyzéket, de információik annak ellentmondóak, mert a harcok folytatódnak a térségben. "Arra utaló jelzéseket kapunk, hogy a harcok folytatódnak, és a grúz erők nem vonultak ki teljesen a konfliktusövezetből" - idézték a külügyi tárcát.
   
Oroszország a tűzszünetről szóló tárgyalások megkezdésének a feltételéül szabta, hogy Grúzia teljesen kivonja katonáit Dél-Oszétiából, és írásos  ígéretet tesz arra, hogy nem alkalmaz erőt Dél-Oszétia ellen. Ez feltehetően megtörtént, mert elkezdődtek a béketárgyalások az orosz és a grúz fél között.

Előzmények: Putyin vizsgálatot indítana

Különböző források szerint a harcoknak vasárnapig összesen 1600, illetve 2000 halálos áldozata volt Chinvaliban, a déloszét "fővárosban". A Veszti-24 orosz televízió jelentése szerint szombaton megsebesült a Dél-Oszétiába küldött orosz csapatok parancsnoka is. Anatolij Hruljov tábornok akkor sebesült meg, amikor az 58. hadsereg egyik gépkocsioszlopa Chinvali közelében grúz tűz alá került. Putyin szombaton azt állította, Dél-oszétiai fellépésével Grúzia bűncselekményt követett el tulajdon népe ellen, és halálos csapást mért saját területi integritására.

Putyin vasárnapra virradóra tért vissza Moszkvába, ahol arra kérte a kormányfőt, Dimitrij Medvegyevet, utasítsa a katonai ügyészséget, vizsgálja ki ezeket az incidenseket, különös tekintettel arra, hogy az oszét lakosság többsége orosz állampolgár. Ezzel egyidőben a nemzetközi törvényszék előtti felelősségre vonást szorgalmazott vasárnap a dél-oszétiai erőszak ügyében Vlagyimir Lukin, Oroszország emberi jogi biztosa orosz hírügynökségek szerint. A felelősöket nemzetközi bíróság elé kell idézni" - idézte Lukint az Interfax hírügynökség. A fő felelős, szerinte az, aki parancsokat adott Chinvali lerombolásának éjszakáján.

Ezidő alatt a dél-oszét kormány - állítása szerint - visszaverte a grúz hadsereg harckocsijainak Chinvali, a szakadár terület fővárosa elleni támadását. "Megállítottunk egy harckocsi támadást. Tizenkét grúz harckocsit ért találat" - közölte internetes honlapján a szakadár kormány, amelynek erői a honlap szerint "ellenállnak a grúz gyalogság Chinvalitól délre folyó támadásának". 

Amerika megfeddi az oroszokat, a pápa tűzszünetért imádkozik

Grúzia nemsokkal ezután közvetítésre kérte fel az Egyesült Államokat az Oroszországgal kirobbant, a szakadár Dél-Oszétiával kapcsolatos konfliktusban. A grúz kormány egy vasárnapi közleményében arról számolt be, hogy Oroszország további egységeket, mintegy tízezer katonát vezényelt Grúziába. Hatezer orosz katona érkezett az éjszaka a konfliktus övezetébe a szomszédos Észak-Oszétiából. A konvojban 90 harckocsi, 150 páncélozott szállítójármű, valamint 250 tüzérségi eszköz volt. Korábban négyezer katona szállt partra orosz hadihajókról Abháziában, a másik szeparatista orosz-barát területen - tartalmazta a közlemény.

Feltehetően erre válaszul az Egyesült Államok felszólította Oroszországot, hogy állítsa le a katonai támadást. Jim Jeffrey, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese közölte, hogy az Egyesült Államok világossá tette, ha a konfliktus orosz részről történő aránytalan és veszélyes mértékű kiterjesztése folytatódik, akkor ennek hosszú távú kihatása lesz az amerikai-orosz kapcsolatokra. Ezenfelül az Egyesült Államokat nagyon-nagyon aggasztaná, ha (Oroszország) magában Grúziában - tehát nem Abháziában vagy Dél-Oszétiában - szárazföldi akciót indítana" - tette hozzá. Nem hagyta szó nélkül a háborús helyzetet a XVI. Benedek pápa sem. A dél-oszétiai harcok azonnali leállítására és a konfliktus párbeszéd útján történő megoldására szólította fel Grúziát és Oroszországot vasárnapi Úrangyala imádságában, amelyet az észak-olaszországi Bressanonéban mondott el.

NATO: aránytalan erők Grúziában

Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár megismételte az azonnal tűzszünetet sürgető felhívását szóvivőjének tájékoztatása szerint. Kifejezte aggodalmát amiatt is, hogy "nem tartják tiszteletben Grúzia területi integritását".    A főtitkár az előző nap azt kérte a szemben álló felektől, hogy Grúzia területi integritásának elve alapján kezdjenek közvetlen tárgyalásokat egymással, és hagyjanak fel a harcokkal.

Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok nyújt-e valamilyen katonai segítséget szövetségesének, Grúziának a konfliktusban, Jeffrey azt válaszolta: az amerikai kormány egyelőre a válság diplomáciai megoldására helyezi a hangsúlyt. Megismételte azt az amerikai felszólítást, hogy a felek kössenek tűzszüneti megállapodást, és térjenek vissza a harcok kezdete előtti állásaikba.  Sota Utiasvili grúz belügyminisztériumi szóvivő néhány órával korábban közölte, hogy az orosz erők heves tüzérségi tüzében kivonták összes erőiket a térségből. Temur Iakobasvili, az újraegyesítés államminisztere viszont azt mondta, hogy a grúz erők csupán Chinvalit hagyták el, hogy megváltoztassák helyzetüket, de Dél-Oszétiában maradnak. A kivonulás elősegíti azt, hogy humanitárius folyosót nyissanak a sebesültek elszállításához Chinvaliból. Vlagyimir Ivanov, a Dél-Oszétiában állomásozó orosz békefenntartók parancsnokának tanácsadója Chinvaliból telefonon az Interfax hírügynökségnek kijelentette: Grúzia nem vonta ki erőit Dél-Oszétiából, csak Chinvaliból. A békefenntartók állásaikból a grúz erők, a tüzérség és a fegyverek jelenlétét tapasztalják.

Közben az orosz erők hadműveletet indítottak Abháziában a Kodori-szoros elfoglalására. Az Abház szeparatisták egyébként már szombaton offenzívába kezdtek, hogy kiszorítsák a grúz egységeket a stratégiai fontosságú szorosból, Abházia egyetlen grúz ellenőrzés alatt álló részéből. Az orosz légierő aznap kétszer is légi támadást indított a szoros ellen. Abházia Dél-Oszétia mellett a másik olyan régiója Grúziának, amely a 90-es évek elején kinyilvánította elszakadását. A legfrissebb hírek szerint pedig Két, grúziai felségvizekhez küldött orosz hadihajó vasárnap visszatért Oroszországba és Novorosszijszk kikötőjében horgonyoz - jelentette az Interfax orosz hírügynökség egy helyi önkormányzati forrásra hivatkozva. A hírt az orosz haditengerészet is megerősítette. "Megerősítem, hogy a Moszkva és a Szmetlivíj befutott Novorosszijszk kikötőjébe" - mondta Igor Digalo, a haditengerészet szóvivője és a haditengerészet parancsnokának tanácsadója. Hírügynökségek korábban haditengerészeti forrásokra hivatkozva arról számoltak be, hogy a Moszkva rakétacirkáló, az orosz Fekete-tengeri Flotta zászlóshajója és a Szmetlivíj kísérőhajó a grúz határvizeken tartózkodik.

Külső intézkedések a háború miatt

 Az izraeli külügyminisztérium a Grúziának szánt izraeli fegyverek eladásának befagyasztását javasolta, mert tart az orosz reakciótól, ha esetleg folytatódna a fegyverexport - írta vasárnap a Háárec című izraeli újság.A lap felelős beosztású személyeket idézve megírta: a külügyi tárca attól tart, hogy ha Izrael folytatná a fegyvereladásokat Tbiliszinek, Moszkva légvédelmi fegyvereket adna el Iránnak és Szíriának. Izraelnek hasonló félelmei voltak egy évvel ezelőtt, amikor leállította a támadó jellegű fegyverek eladását Grúziának. Tbiliszi csupán védelmi jellegű eszközöket kapott és katonai tanácsokat, többet között egykori izraeli tisztek érkeztek, hogy grúz csapatokat képezzenek ki. Egy grúz katonai szakértő szerint Izrael egyebek között pilóta nélküli felderítő repülőgépeket, és elektronikus felszereléseket adott el Grúziának, felújította Szu-25-ös harci repülőgépeit, és nyugalmazott izraeli tábornokok is működnek tanácsadóként a grúz fegyveres erőknél.

A Grúziában dúló fegyveres konfliktus miatt az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) nem engedélyezi a WIT Tbiliszi csapatának, hogy saját pályáján rendezze meg csütörtökön az Austria Wien elleni mérkőzését az UEFA Kupa második selejtezőkörében.Az UEFA felszólította a grúzokat, hogy legkésőbb vasárnap estig javasoljanak egy új, Grúzián kívüli helyszínt, ahol le lehet játszani a mérkőzést. Amennyiben nem találnak megoldást, az európai szövetség jelöli ki az összecsapás színhelyét vagy más döntést hoz a találkozóval kapcsolatban, olvasható az Austria Wien hivatalos honlapján.

 

 

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.