2008. július. 12. 16:23 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 12. 16:05 Világ

A síkképernyő veszélyes az üvegházhatásra

A síkképernyő gyártásánál alkalmazott nitrogén-trifluorid sokkal veszélyesebb a légkörre, mint eddig gondolták. A gáz a képernyő gőzölésénél keletkezett maradékanyagok eltávolításához szükséges.

A NewScientist online kiadásában megjelent írás szerint a nitrogén-trifluorid a hosszúéletű üvegházhatású gázokhoz tartozik, és tizenhétezerszer károsabb a szén-dioxidnál. „Az a probléma, hogy egy mesterséges vegyületről van szó, amely a szén-dioxiddal ellentétben nem fordul elő a légkörben. Ezért tömegegységenként különösen nagy befolyást gyakorol az üvegházhatásra” – magyarázza Hartmut Grassl, a hamburgi Max-Planck Meteorológiai Intézet munkatársa.

Jelenleg évente négyezer tonna jut ebből a gázból a légkörbe. „Ez úgy 67 millió tonna szén-dioxidnak felel meg, és feltételezzük, hogy ez a mennyiség jövőre megkétszereződik” – mondta Michael Prather, a Kaliforniai Egyetem Környezetvédelmi Intézetének igazgatója. Prather szerint baj, hogy a szén-dioxiddal ellentétben a nitrogén-trifluorid-kibocsátást nem ellenőrzik. Így azt sem lehet pontosan tudni, mennyi került már a légkörbe. Az 1997-es Kiotói Egyezmény nem is tesz róla említést, ugyanis akkor még nem is nagyon volt használatban.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.