2008. július. 07. 20:07 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 07. 20:07 Világ

Abházia: fokozott készültségben az orosz békefenntartók

Fokozta a grúz-abház tűzszüneti vonal mentén szolgáló orosz békefenntartó alegységek harckészültségét a csak orosz katonákból álló "egyesített békefenntartó erők" parancsnoksága.

A lépésről az orosz szárazföldi haderők főparancsnokának helyettese, Igor Konasenkov ezredes tájékoztatta hétfőn az orosz hírügynökségeket. Mint elmondta, az őrzési feladatok szigorítása mellett, kiegészítő foglalkozásokat tartottak a békefenntartó erők katonáinak a fegyverhasználatra vonatkozóan, tekintettel a velük szemben "egyre gyakoribbá váló provokációkra, amelyek közvetlen veszélyt jelentenek az életükre és az egészségükre nézve".

Abházia elnöke néhány órával korábban jelentette be, hogy Szuhumi megszakít minden kapcsolatot Tbiliszivel, mivel - mint mondta - a grúz állami terrorizmus áll a köztársaság három városában egy héten belül elkövetett robbantásos merényletek mögött.

Borisz Grizlov, az orosz állami duma elnöke Moszkvában hétfőn együttérzését fejezte ki az abháziai merényletekben meghalt áldozatok hozzátartózóinak, egyúttal kijelentette: "Most már világos, hogy terrorcselekmények előre kitervelt sorozatáról van szó." Grizlov ugyanakkor azt mondta, "Oroszország számára rendkívül fontos, hogy a kaukázusi térségben nyugalom legyen".

Közben a hasonlóan feszültté vált dél-oszétiai helyzettel kapcsolatban Grizlovnál keményebb hangon fogalmazta meg az orosz álláspontot Alekszandr Grusko, külügyminiszter-helyettes. Heikki Talvitiét, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros finn elnökét fogadva Grusko a Dél-Oszétia elleni agresszív cselekmények leállítását követelte Tbiliszitől, s reményét fejezte ki, "hogy az EBESZ finn elnöksége a szükséges együttműködést mutatja majd a grúz-oszét konfliktusövezetben kialakult feszültség enyhítésében".

Abházia - ahogy Dél-Oszétia is - a Szovjetunió felbomlása után, a 90-es évek elején háborúban vált le Grúziáról, de függetlenségét egyetlen állam sem ismeri el. Oroszország viszont gazdasági, adminisztratív és katonai eszközökkel is támogatja a területet. Emellett békefenntartókat állomásoztat az abház-grúz tűzszüneti vonal mentén, a Gali és Zugdidi között húzódó konfliktusövezetben, amelyet a felek grúz-abház háborút lezáró, 1994-ben kötött tűzszüneti megállapodásban jelöltek ki.

A megállapodás értelmében a grúz, az abház és az orosz fél is 3-3 ezer katonával vehetett volna részt a Független Államok Közössége (FÁK) tagállamai által jóváhagyott egyesített békefenntartó erőkben, a körülmények miatt azonban végül egyedül Moszkva tudott kontingenst kiállítani a misszióba. A grúz vezetés azzal vádolja Oroszországot, hogy részrehajló fél a konfliktusban, és Szuhuminak nyújtott támogatása arra irányul, hogy magához csatolja a Fekete-tenger északnyugati partvidékén elterülő Abháziát.

A grúz-abház és a grúz-déloszét konfliktusövezetben az ENSZ, illetve az EBESZ működtet fegyvertelen megfigyelő missziót. Az előző soraiban magyar katonák is szolgálnak, míg az utóbbinak biztonsági főnöke egy nyugállományú magyar tiszt.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.