Kikiáltotta függetlenségét egy apró brit sziget
Kikiáltotta függetlenségét csütörtökön egy apró brit sziget az északi Shetland-szigetek közelében, arra hivatkozva, hogy a terület törvényesen valójában soha nem is volt Nagy-Britannia része.
Stuart Hill, a Forvik-sziget egyetlen lakója bejelentette, hogy a terület nem ismeri el sem a brit kormányt, sem az Európai Uniót. A sziget brit fennhatóság alá tartozó külterületté akar válni a Csatorna-szigetek mintájára. Az egyhektárnyi sziklás sziget ezzel elszakadna az Egyesült Királyságtól, felhagyna az adózással és saját magát igazgatná. Hill arról is beszámolt a Shetland News internetes kiadásának a rezidenciáját képező kétszemélyes sátorból, hogy saját pénznemet, bélyeget és lobogót akar bevezetni a szigeten.
A szakadár szigetlakó abban bízik, hogy kezdeményezésével hasonló jellegű elszakadásra ösztönözheti a Shetland-szigetek 22 ezer lakóját is. Hill szerint az északi szigetcsoport sokat nyerne azzal, ha részesedést követelne a környékbeli vizeken folyó olaj- és földgázkitermelésből.
"A Shetland-szigetek és Nagy-Britannia közti kapcsolat azon a feltevésen alapul, hogy a szigetek Skócia részét képezik. Márpedig ez teljesen téves kiindulópont, senki nem tudja megmondani, pontosan mióta tartoznak a Shetland-szigetek Skóciához" - fejtegette Hill. "Forvik függetlenségének kikiáltásával mindössze visszaállítom a törvényes viszonyt a Shetland-szigetek ezen része és a brit korona között" - tette hozzá.
Forvik függetlenségi nyilatkozata leszögezi: a sziget jogi helyzete azóta tisztázatlan, hogy I. Krisztián dán király 1469-ben III. Jakab skót uralkodónak adta a több mint 100 szigetből álló Shetland-szigetcsoportot. Nagy-Britannia később - "minden előzetes jogosultság nélkül" - kisajátította a skót szárazföldtől 210 kilométerre északra húzódó területen folyó halászatot és olajkitermelést - érvelt Hill.