2008. május. 29. 08:31 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 29. 08:33 Világ

Tajvan: Peking a barátságos arcát mutatja

A párbeszéd újrafelvételét javasolta Kína Tajvannak. Az 1995-ben megszakított kétoldalú tárgyalások új fordulóját Pekingben tartanák, június 11. és 14. között – jelentette az Új-Kína hírügynökség. Tajvan máris elfogadta a meghívást.

Az egyeztetéseken közvetlen légi járatok létesítésének és kínai turisták tajvani látogatásának lehetőségeit vitatják meg. A meghívás a pekingi Tajvani Ügyek Irodájától (ARATS) érkezett a partnerszervezetnek, a Tajvani-szoros két oldalának kapcsolatait összehangoló tajvani SEF magánalapítványnak.

Pekingben szerdán tartották az eddigi legmagasabb szintű kínai-tajvani találkozót. Hu Csin-tao kínai elnök, kommunista pártfőtitkár a Tajvanon hatalmon lévő Kínai Nemzeti Párt (Kuomintang) elnökével, Vu Po-hsziunggal találkozott. Vu egy hetet tölt Kínában.

A sziget Kínától való de facto különválása (1949) óta nem volt példa ilyen magas szintű érintkezésre a két párt között, amely élethalálharcot vívott egymás ellen a kínai polgárháborúban (1927–1949). A párbeszédre tett pekingi javaslat tajpeji elfogadását a tajvani főtárgyaló, Csiang Pin-kun jelentette be csütörtökön.

Kína és Tajvan feszült viszonyában enyhülést hozott, hogy a Kínától való teljes elszakadást, a sziget teljes függetlenségét szorgalmazó erők vereséget szenvedtek Tajvanon a januári parlamenti választásokon és a márciusi elnökválasztáson. A parlamenti választásokon az addigi ellenzéki Kuomintang 81 helyet szerzett meg a 113 fős parlamentben. Az új államfő, Ma Jing-csou kilenc napja tette le a hivatali esküt.

Kína és az általa szakadár tartománynak tekintett Tajvan az ARATS-on és a SEF-en keresztül kezdett először párbeszédet 1993-ban. A Szingapúrban folyó tárgyalásokat Kína két évvel később megszakította, hogy így tiltakozzon az akkori tajvani elnök egyesült államokbeli látogatása ellen.

Csiang Pin-kun tajpeji sajtókonferenciáján a tárgyalások folytatódásának tényét „önmagában is nagy dolognak” nevezte és reményét fejezte ki, hogy a két szervezet illetékeseinek június 13-ig sikerül megállapodásokat tető alá hozniuk. Ha ez így lesz, akkor később még magasabb szintű tárgyalásokra is lehetőség nyílik – tette hozzá a tajvani küldöttségvezető. Egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy mikor kezdhetik újra a felek a politikai párbeszédet.

Hirdetés