Hibás tervezés okozta a kínai tragédiát
A hibás tervezés és az elavult technológiák alkalmazása miatt omlottak össze a szecsuani iskolák a földrengés következtében.
© AP |
A Szecsuan tartományi oktatásügyi hatóság a folyamatban lévő vizsgálatokra hivatkozva a tragédia fő okaként elsősorban az iskolák földrengésállósággal kapcsolatos tervezési hiányosságait nevezte meg, amelyhez hozzájárult az épületek kora és az építésüknél használt technológiák elavultsága.
A földrengés ráadásul akkor történt, amikor a diákok órán voltak, néhány másodperc alatt pedig lehetetlen volt a több ezer gyermeket kimenekíteni. A Szecsuan tartomány északi, hegyvidéki térségét megrázó földrengés idején, hétfő kora délután az osztálytermek tele voltak. Csüjüanban 900 gyereket, Mianjangban ezer, Hanvangban 200 gyereket temettek maguk alá a törmelékek.
A kínai oktatási tárca ígéretet tett arra, hogy szigorú büntetésére számíthatnak azok, akik az iskolák gyenge minőségéért felelősek.
A csütörtök délben kiadott hivatalos adatok szerint a május 12-i természeti katasztrófában 68 516 ember vesztette életét. 19 350 embert nyilvánítottak eltűntnek, a sérültek száma 365 399. A kitelepítettek száma meghaladja a 15 milliót.
Összesen 37,3 milliárd jüant (832,5 milliárd forintot) ajánlottak fel Kínából és a világ minden részéből a szecsuani földrengés károsultjainak, ebből az összegből már mintegy 10,4 milliárd jüant (232 milliárd forintot) átutaltak a természeti katasztrófa sújtotta térségbe.