2008. április. 29. 14:12 Utolsó frissítés: 2008. április. 29. 15:06 Világ

Nem bán semmit az amstetteni rém

Nem mutat megbánást a rendőrségi kihallgatáson az amstetteni rém, leányának 1984-es bezárását azzal indokolta, hogy „Elisabeth nehéz gyerek volt”, ő csak meg akarta óvni attól, hogy "drogos legyen”.

A 73 esztendős Josef Fritzlnek a kezdeti konok hallgatás után megeredt a nyelve, s igyekszik a 24 év történetét, amelynek során a ma 42 esztendős, de hatvannál is idősebbnek kinéző lányát mindvégig a föld alatt tartotta.

Beismerte, hogy a hét gyermeknek (közülük egy meghalt), akiket lánya az évek során világra hozott, ő az apja. Cáfolta viszont lányának állítását, hogy embertelenül bánt vele, hogy megtörésére, a kezdeti hónapokban egyfolytában bilincsben tartotta. Arra a kérdésre, hogy a hat gyerekből miért csak hármat vitt fel bunkerszerű házának legális világába, Fritzl azt válaszolta, hogy ezek a gyerekek túl hangosak voltak ahhoz, hogy a pincében maradhassanak.

© AP
A rendőrség, tanulva Natascha Kampusch történetéből, a mintegy 60 négyzetméteres földalatti otthonról – a privátszféra védelmében - csak rajzokat mutat. Közzétette viszont Josef Fritzl fényképét, hogy minél több tanú jelentkezzen, s segítse megoldani a sok ponton még mindig homályos rémtörténetet.

Fritzl - állítólag mindvégig mit sem sejtő- felesége (ő is hét gyermeket szült férjének), a mártíriumon átment leánya és az öt unoka Amstetten kórházának egy külön részlegében vannak, a kezelésüket irányító neurológus szerint még egyáltalán nincsenek kihallgatható állapotban. Mindenesetre együtt vannak, s folyamatosan kommunikálnak. Az orvos szerint a föld alatt született és növekedett gyermekek fizikai állapota meghökentően jó, lelki sérülésük azonban olyan mértékű, hogy teljes kigyógyulásuk az elhúzódó sokkos állapotból, kétséges. Soktagú team szerveződik a család kezelésére, mindenkire jut külön pszichológus, s a gyógyító csapatban logopédus is helyet kapott.

© AP
Közben Alsó-Ausztriában, a szörnyűségek tartományában erősödik a kritika a hatóságokkal szemben. Kiderült ugyanis, hogy Josef Fritzl ellen a hetvenes években már folyt bírósági eljárás egy vadidegen nő megerőszakolása miatt, iratait azonban elő sem vették a gyámügyi hatóságok, amikor háromszor is azzal a mesével állt elő, hogy külföldi szektában élő lánya tette ajtaja elé gyermekeit, szüleire bízva nevelésüket. Állításának egyetlen bizonyítéka az a levél volt, amelyet kényszerítésére az „egy szinttel” lejjebb élő leánya írt az örökbefogadásról. Ez a levél az első talált gyermekkel együtt bukkant fel, a két másikat már nem adoptálták a nagyszülök, hanem gondozásba vették, amivel állami támogatás is jár.

Bírálják bel- és külföldön egyaránt a szomszédságot, a közvélemény egyszerűen felfoghatatlannak tartja, hogy közel negyedévszázadon át nem vettek észre semmi szokatlant. Megszólalt a betonszerű ház egyik volt lakója, aki 12 évig bérelt lakást Fritzléknél. Csak most utólag emlékszik, hogy mintha többször is kopogást hallott volna a pincéből, ahová egyébként a háziúr a bérlőinek is szigorúan megtiltotta a belépést.

Az eddigi információk szerint feltételezhető, hogy a hosszú évtizedeken át kettős életét félelmetes energiával szervező Fritzl az idén mindenképpen „családegyesítésre” készült, fogva tartott leányával még januárban levelet íratott, amiben a „lány” jelezte, hogy megelégelte a szekta-életet, nyáron vissza akar térni gyermekeivel szülei otthonába. Ezt a megtervezett felbukkanást húzta keresztül a 19 esztendős földalatti unoka váratlan megbetegedése.

Földvári Zsuzsa (Bécs)

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?