Szerb egységfront Solanával szemben
Szerb politikusok elutasították Javier Solanának a szerbiai választásokkal kapcsolatos kijelentéseit, s még azok a pártok is bírálták az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, amelyeken segíteni próbált.
Javier Solana kedden egy európai parlamenti meghallgatáson azt mondta, hogy az EU-nak a május 11-i választások előtt alá kellene írnia Szerbiával egy előzetes megállapodást az ország uniós tagságáról, s ezzel segíteni a nyugatbarátnak tartott szerbiai erőket. „Ez az ország hajlamos a múltba tekinteni, s önöknek segíteniük kell abban, hogy előrenézzen” – mondta a politikus. Ha a szerb radikálisok nyerik a szavazást, akkor a hágai Nemzetközi Törvényszék által körözött szerb háborús bűnösök kiadása sosem történik meg – vélekedett Solana.
A vezető szerb demokratikus erőnek tartott, Borisz Tadics elnök vezette Demokrata Párt szóvivője a szerdai belgrádi lapokban megjelent nyilatkozatában felszólította Javier Solanát, hogy többé ne avatkozzon be a választási folyamatba, mivel az Szerbia belügye.
– Nem ez az első eset, amikor az EU tisztségviselői saját politikai érdekeiknek és céljaiknak megfelelően magyarázzák a szerbiai választásokat, s ezért a Demokrata Párt emlékeztet rá, hogy május 11-én nem másnak, hanem Szerbia polgárainak kell eldönteniük, milyen kormányt és hatalmat akarnak – jelentette ki Jelena Markovics.
Az ugyancsak EU-barát G17 Plus párt sajtószolgálata közölte: a választások Szerbia belügye, ezért a párt elvárja, hogy a nemzetközi politikai élet minden szereplője tartózkodjon az olyan nyilatkozatoktól, amelyek befolyásolhatják a szavazás végső kimenetelét. Szerbia polgárainak kell eldönteniük, hogy olyan pártokat támogatnak-e, amelyek Szerbiát egy biztosabb jövő felé vezetik, vagy olyanokat, amelyek a mindannyiunk számára káros elszigetelődést sürgetik – utalt a nyilatkozat az EU-ellenes radikálisokra, szerb demokratákra és szocialistákra.
A Szerb Radikális Párt értékelése szerint az EU képviselője azoknak az erőknek a győzelmét szeretné biztosítani Szerbiában, akik elismerik Koszovó egyoldalúan kikiáltott függetlenségét, s Szerbia további lealacsonyításán, megalázásán munkálkodnak.
Zoran Loncsar államminiszter, Vojisla Kostunica kormányfő közeli munkatársa a szerb belügyekbe való súlyos beavatkozással vádolta az Uniót. Az ugyancsak Kostunicához hű Új Szerbia párt alelnöke, Dubravka Filipovszki szerint Szerbia számára elfogadhatatlan bármilyen megállapodás az EU-val a május 11-i választás előtt, utána pedig a megalakuló kormánynak újra kell definiálnia az EU-hoz való viszonyt, s annak alapján elkezdeni a partneri tárgyalásokat.
Egyedül a feltétel nélküli EU-hoz közeledést pártoló liberális párt üdvözölte Javier Solana kijelentéseit, amelyekben annak bizonyítékát látta, hogy Európa segíteni akar Szerbiának.
Szerbia mindmáig nem írhatta alá az EU-tagság feltételének tekintett, lassan két éve kész társulási és stabilitási egyezményt, mivel Brüsszelben úgy ítélték meg, hogy nem működik együtt kellő mértékben a Nemzetközi Törvényszékkel. Hollandia azt a más tagállamok által elfogadott megoldást is elvetette, hogy parafálják az egyezményt, amely akkor lépne életbe, ha Szerbia kiadja a körözött háborús bűnösöket.