2008. április. 01. 11:17 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 01. 11:19 Világ

Késik az új szerb autópálya

A szerb kormány döntése nyomán több hónapos késéssel kezdik el építeni a magyar határtól Nyugat-Szerbiába vezető Horgos-Pozega autópályát.

A szerb kabinet három hónappal tolta ki azt a határidőt, ameddig a megbízott Alpina osztrák cég vezette konzorciumnak be kell szereznie a teljes építkezésre szóló bankgaranciát. Ennek március 31-ig kellett volna megtörténnie, s ha nem módosítanak a határidőn, akkor a szerződés érvényét veszítette volna.

Az Alpina a Deutsche Bankot kereste meg, s az vállalta is a bankgarancia megadását, de csak az év végére. A konzorcium ekkor azt kérte, hogy április 1-én elkezdhesse a munkálatokat, amelyeket ebben az évben teljes mértékben maga finanszíroz. Ebbe - a konstrukció bizonytalansága miatt - a szerb kormány nem egyezett bele, bár Vojiszlav Kostunica miniszterelnök és a mögötte álló miniszterek nagyon pártolták.

A három hónapos határidő-meghosszabbítást a koncesszió birtokosa elfogadta, s a Deutsche Bank is ígéretet tett rá, hogy a módosított határidőre kidolgozza a hitelkonstrukciót.

Az új pálya összességében mintegy 350 kilométer hosszú lesz, amelyből már kész van egy 90 kilométeres, Belgrád és Újvidék közti szakasz. Meg kell még építeni az M5-ös végpontjától, a horgosi határátkelőtől Újvidékig tartó, 118 kilométeres bal pályát, valamint a teljes, Belgrád és Pozega közti, 148 kilométeres pályát.

A tervet rengeteg bírálat érte Szerbiában. Sokan azért kritizálják, mert az autópálya "a semmibe", Nyugat-Szerbia egy kevéssé fejlett körzetébe vezet. Szerintük a Szerbiát észak-déli irányban átszelő autópályát kellene befejezni, tehát a Horgos-Belgrád szakasz mellett elkészíteni a Nistől a déli határig tartó részt is. Ennek hiányában ugyanis Szerbia hamarosan megszűnhet fontos európai tranzitútvonal lenni.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.