2008. március. 28. 13:25 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 28. 13:21 Világ

Dél-Korea és Norvégia is elismerte a független Koszovót

A Koreai Köztársaság és Norvégia is elismerte pénteken Koszovót független államként. Az ázsiai ország kormányának közlését a Kosovapress albán nyelvű hírszolgálat ismertette.

A norvég döntést a skandináv ország külügyminisztériuma jelentette be, felszólítva egyúttal a koszovói hatóságokat, hogy tartsák tiszteletben "a jogállamiság elveit és a kisebbségi jogokat, valamint a tartományban fellelhető kulturális és vallási örökséget, különös tekintettel a koszovói szerb ortodox egyház védelmére". A norvég államelismerő aktus várható volt, mert Jonas Gahr Stoere norvég külügyminiszter már a múlt hónapban jelezte, hogy országa el fogja ismerni az új balkáni államot. 
   
A dél-koreai kormány reményét fejezte ki, hogy Koszovó függetlensége hozzájárul a "békéhez és a stabilitáshoz, a demokratikus fejlődéshez és a gazdasági fellendüléshez" a térségben - írta a Kosovapress. A volt dél-szerbiai tartomány február 17-én nyilvánította ki függetlenségét. Belgrád ezt elutasította, s továbbra is Szerbia részének tekinti a területet. Eddig háromtucatnyi ország ismerte el Koszovó függetlenségét, zömmel nyugatiak, köztük az Európai Unió 18 tagállama.
 
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.