2008. március. 23. 11:18
MTI
Utolsó frissítés: 2008. március. 23. 11:01
Világ
Kína összeesküvéssel vádolja a dalai lámát
Terrorista összesküvéssel vádolja a dalai lámát a kínai sajtó, amely szerint a tibetiek vallási vezetője összejátszik az ujgur szeparatistákkal is, és meg akarja zavarni "a világ népei által hőn várt olimpiai játékok" megrendezését.
A kommunista párt központi lapja, a Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) szerint a láma erőszakmentes politikája soha sem volt igaz. "A dalai klikk úgynevezett erőszakmentessége az elejétől a végéig hazugság" - írta vasárnapi számában a lap.
"El fog jönni a 2008-as olimpia, amelyet hőn várnak a világ népei. Ám a dalai láma azon mesterkedik, hogy túszul ejtse a pekingi olimpiát, és arra kényszerítse a kínai kormányt, hogy tegyen engedményeket Tibet függetlensége ügyében" - írta a párt lapja.
A vallási vezető visszautasítja a vádakat, elveti az erőszakos eszközöket, és tárgyalásokat ajánl Pekingnek Tibet valódi autonómiájáról, azaz nem a függetlenségéről.
A pekingi sajtó azzal is vádolja a lámát, hogy összejátszik a Tibettel határos Hszincsiang (Xinjiang) autonóm területen élő ujgurok szeparatista mozgalmával, amelyet Peking "kelet-turkesztáni" terrorizmusnak titulál.
Az ő rovására írják a nyugtalanság átterjedését a Tibethez közeli Kanszu (Gansu) tartományra is, ahol négy - tibetiek lakta - városban is zavargások voltak. A hivatalos hírügynökség szerint 94 ember - főleg rendőr - sebesült meg Kanszuban március 15-16-án, de azóta normalizálódik a helyzet.
A hivatalos tájékoztatás legutóbb 22-re emelte a lhászai zavargásokban elhunytak számát, míg a tibeti emigráns kormány szerint Lhászában nyolcvanan, Kanszu tartományban pedig tizenkilencen estek áldozatul az erőszaknak.
A hivatalos tájékoztatás első ízben ismerte be, hogy Szecsuán (Sichuan) Aba nevű megyéjében a rendőrök tüzet nyitottak tüntetőkre, és önvédelemből négyet megsebesítettek közülük. A megyei pártvezető szerint azonban a megye központjában "az üzleteknek már több mint a fele kinyitott, és a kormányhivatalok is működnek".
A kínai hatóságok elzárták a világ elől a zavargások sújtotta vidékeket, ezért a hivatalos sajtó híreit nem lehet ellenőrizni a helyszínen. Utazók annyit tudtak elmondani, hogy Szecsuán, Kanszu és más, Tibethez közel fekvő, vagy Tibettel tartományokban katonák járőröznek, az iskolákat, a buddhista kolostorokat szigorú ellenőrzéseknek vetik alá.