2008. március. 20. 19:20 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 20. 19:20 Világ

Tíz NATO-tagállam is támogatja Ukrajna és Grúzia csatlakozását

Kilenc volt kommunista ország és Kanada felhívást intézett a többi NATO-tagállamhoz, hogy nyissák meg a szövetség kapuit Ukrajna és Grúzia előtt az április 2-4-i bukaresti csúcstalálkozón - közölte csütörtökön a litván külügyminisztérium.

A tárca szóvivője, Violeta Gaizauskaite elmondta, országa egyike annak a tíz tagállamnak, amely aláírta az erre vonatkozó levelet, amelyet Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkárhoz intéztek.

Gaizauskaite szerint a levelet Litvánia, Kanada, Lengyelország, Csehország, Lettország, Litvánia, Szlovákia, Szlovénia, Bulgária és Románia írta alá. Az aláírók az szeretnék, hogy Ukrajna és Grúzia csatlakozhasson a NATO-tagság "előszobájának" számító tagsági akciótervhez.

"A nyitott kapuk politikáját kell folytatni Ukrajnával és Grúziával szemben. Ha megfosztjuk őket a tagsági akciótervtől, elveszítjük az esélyt, hogy ezek az országok lehorgonyozzanak az euroatlanti biztonsági struktúrában" - áll a levélben a PAP lengyel hírügynökség értesülései szerint.

Egy brüsszeli NATO-diplomata szerint a levelet szerdán megkapták. Az Egyesült Államok határozottan támogatja, hogy a két volt szovjetköztársaságot a bukaresti csúcson meghívják a tagsági akciótervbe, de a tagállamok továbbra is megosztottak a kérdésben. NATO-diplomaták szerint tucatnyi állam, közöttük Németország, Belgium, Spanyolország, Franciaország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Luxemburg, Norvégia és Hollandia egyelőre ellenzi a meghívást. Arra hivatkoznak, hogy az ukránok nem támogatják vezetőik csatlakozási szándékát, illetve Grúzia belső konfliktusai - a szakadár Dél-Oszétia és Abházia jelentette problémák - miatt nem alkalmas a NATO-tagságra.

Oroszország határozottan ellene van az érdekszférájának tekintett két országgal való újabb NATO-bővítésének. Eközben Tiranában Dora Bakojannisz görög külügyminiszter jelezte: Görögország támogatja, hogy Albánia a NATO tagja legyen, de Macedónia esetleges csatlakozását továbbra is ellenzi.

"Görögország támogatja Albánia és Horvátország jelöltségét, de ezt nem mondhatjuk el Macedónia volt jugoszláv köztársasággal kapcsolatban" - jelentette ki a miniszter asszony.

Hirdetés