2008. március. 11. 09:37 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 11. 09:34 Világ

Obama nem lesz Clinton mellett alelnökjelölt

Az amerikai demokrata párti elnökjelöltség megszerzésére törekvő Barack Obama hétfőn kijelentette: esze ágában sincs vetélytársa, Hillary Clinton mellett alelnökjelölt lenni.

Nem közelednek
© AP
A szenátor egy nappal a Mississippi állambeli előválasztási forduló előtt világossá tette: a demokratáknak választaniuk kell közte és a volt first lady között.

Hillary Clinton és férje, Bill Clinton volt elnök az utóbbi hetekben többször is arról beszélt: ha Hillary és Obama közösen indulnának, magabiztosan győznének a novemberi elnökválasztáson a republikánus John McCainnel szemben.

"Nem értem, miképpen lehetséges, hogy valaki, aki a második helyen van, alelnökséget ajánl az első helyen állónak" - kérdezte az őt éltető tömeg előtt a szenátor, aki az ABC számítása szerint 1578 delegátussal rendelkezik, Clinton csak 1467-tel. Obama eddig 28 államban nyert, Clinton 17-ben.

Az illionis-i szenátor tanácsadói szerint Hillary Clinton javaslata, hogy Obama esetleg alelnökjelölt lehetne mellette, riválisának gyengítését szolgálja, így igyekszik a saját oldalára állítani a bizonytalan szavazókat. Obama soha nem sugallta, hogy összeállna Hillaryval, igaz, mindeddig nem is utasította el nyíltan a lehetőséget. Néhány napja úgy fogalmazott, korai erről beszélni.

Az előválasztási versenyfutás következő fordulóját a 40 küldöttet adó, jelentős fekete népességű déli Mississippiben kedden rendezik, ahol Obama győzelmét jósolják. A Rasmussen közvélemény-kutató cég hétfői adatai szerint Obama 53-39 arányban vezeti a népszerűségi listát Hillaryvel szemben. Mississippi után a 188 küldöttet adó pennsylvaniai előválasztás következik április 22-én, ott Clinton szeretne aratni.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?