Elkeseredett szerbek tiltakoztak Koszovó négy városában
Szerbek ezrei tüntettek hétfőn Koszovó négy városában a volt dél-szerbiai tartomány függetlensége ellen.
A fővárostól, Pristinától csak tíz kilométerre lévő Gracanicában mintegy kétezren gyűltek össze az 1322-ben elkészült kolostor temploma, a szerb építészet egyik legnagyobb remeke előtt. A tiltakozók között volt a kolostorban élő Artemije raska-prizreni püspök, a koszovói ortodox szerbek vallási vezetője is.
"Koszovó szerb örökség", "Európa! Ne öld meg a keresztény szellemet!", "Hiszünk Oroszországban" - hirdették tábláikon az egybegyűltek.
Artemije püspök arra figyelmeztette őket, hogy Koszovót semmilyen függetlenségi nyilatkozat nem veheti el a szerbektől, ha ők nem hagyják el, s ősi földjükön maradnak.
Zvonimir Stevic, a belgrádi parlament koszovói tagja arról biztosította a jelenlévőket, hogy a szerb állam továbbra is mellettük áll. "Követeljük az ENSZ BT-től, hogy szavatolja teljes biztonságunkat, Belgrádtól pedig azt, hogy dolgozzon ki hosszú távú, a velünk való törődésről szóló stratégiát" - mondta.
A Koszovó ügyében megnyilatkozó szerb politikusok többségétől eltérően, igen józanul azt javasolta, hogy "minden okos koszovói szerb erő üljön össze és készítsen el egy nyilatkozatot, megfogalmazva benne minimális elvárásait, s a nyilatkozatot egy nagy tekintélyű, külön testület fogadja el, amelynek az élén Artemije püspök áll. Ugyanis itt akarunk maradni, de méltóságban, mozgásszabadságot, normális életkörülményeket élvezve, s nem utasítva el azt, hogy békében együtt éljünk az albánokkal" - mondva Stevic.
A Koszovó északi részén lévő Kosovska Mitrovicában több mint ötezren gyűltek össze. A tiltakozók összekapaszkodva, kezüket magasba tartva skandálták "az úgynevezett új balkáni albán állam" kikiáltását elítélő jelszavaikat.
Marko Jaksic, a szerb közösségek és települések szövetségének elnöke arról biztosította a jelenlévőket, hogy addig, amíg ők léteznek, valamint Szerbia és Oroszország, nem lesz független Koszovó.
Felszólította a belgrádi kormányt, hogy valljon színt: hajlandó-e bevetni hadseregét, ha a koszovói albánok újból szerbekre támadnak, ahogy azt 2004 márciusában, véres pogromokat rendezve, templomokat, kolostorokat, lakóházakat felgyújtva tették.
Marko Jaksic arra is felszólította a szerb vezetést, hogy semmilyen megállapodást ne írjon alá az EU-val, mert azzal beleegyezését adná úgymond Koszovó okkupációjához, az EU missziójának az általa még mindig Szerbia részének tekintett területre érkezéséhez.
Hasonló harcos szellemben tiltakoztak a kelet-koszovói Kosovska Kamenica egyik elővárosának, Ranilugának és a dél-koszovói szerb enklávé központjának, Strpcének a lakói is.