Új felmérés, régi hír: nehézkes a német-török együttélés
Erről tanúskodott az a felmérés, amelynek eredményeit csütörtökön hozták nyilvánosságra. A Forsa közvélemény-kutató intézet adataiból kitűnik: a megkérdezett németek több mint 40 százaléka problematikusnak tekinti a németországi törökökkel való egymás mellett élést, sőt 12 százalék azon a véleményen van, hogy az együttélést rendkívül súlyos problémák terhelik.
A felmérés azt követően készült, hogy az elmúlt időszakban jelentősen éleződött a feszültség a német lakosság és az országban élő törökök között.
Az előzményekhez tartozik, hogy az elmúlt hónapokban németországi külföldiek - köztük nagy számban török fiatalok - erőszakos cselekményeket hajtottak végre németek ellen. A közelmúltban pedig Ludwigshafenben leégett egy több emeletes, kizárólag törökök lakta ház, s a katasztrófában kilenc személy életét vesztette. Az ügyet azóta is egy közös német-török szakértői csoport vizsgálja, nem zárva ki azt sem, hogy szándékos gyújtogatás történt. Értesülések szerint a rendőrség több szálon nyomoz, s az első vizsgálati eredményeket a legközelebbi jövőben ígérik.
Ezt követően felerősödött a kölcsönös bizalmatlanság a német lakosság és a németországi törökök között. Olajat öntött a tűzre Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök múlt vasárnapi, németországi látogatása során elhangzott nyilatkozatával. Erdogan támogatta ugyan a mintegy 3,5 millió török integrálódását, de egyben figyelmeztette őket az általa túlzottnak nevezett beilleszkedés elkerülésére. A kormányfő egyidejűleg arra szólította fel a német hatóságokat, hogy hozzanak létre török iskolákat és egyetemeket Németországban.
A felmérés szerint ez utóbbit a német lakosság több mint 90 százaléka a leghatározottabban elutasította. Ezzel egy időben a német kormány integrációs megbízottja, Maria Böhmer egy csütörtöki nyilatkozatban azt vetette Erdogan szemére, hogy félelmet szít Németországban élő honfitársai körében. A konzervatív politikus azzal vádolta a török kormányfőt, hogy németországi kijelentéseivel az előítéletek erősödését segítette. Böhmer szerint Erdogan nyilatkozatával sokat ártott a külföldiek, köztük a törökök beilleszkedésének, amellyel pedig "mindenki nyerne".