Obama és McCain nyert Virginiában, Marylandben és a fővárosban
Barack Obama az amerikai demokrata előválasztási verseny egyértelmű éllovasává lépett elő kedden: a Potomac-előválasztások mindhárom helyszínén nyert Hillary Clintonnal szemben.
Barack Obama fölénybe került © AP |
Barack Obama illionis-i szenátor győzelmi sorozatát - a hét végén öt fordulóban nyert - nem tudta megállítani a volt first lady. A papírforma szerint az afro-amerikai jelöltaspiráns kedden is magabiztosan nyert.
Obama Virginiában a szavazatok 99 százalékos feldolgozottsága mellett 64-35 arányban, Marylandben 32 százalékos feldolgozottságnál 59-37, Washington D.C.-ben a szavazatok 98 százalékának ismeretében 75-24 arányban vezetett. McCain a három helyszínen 99, 31, 98 százalékos feldolgozottság mellett 50-41, 56-29, illetve 68-17 arányban volt az első.
Az ABC televízió becslése szerint Obama eddig összesen 1209, Clinton 1192 delegáltat gyűjtött össze a nyári jelöltállító pártkongresszusra, ahol 2025 szavazatra lesz szükség a jelöltség megszerzéséhez. McCain küldötteinek száma 804, Huckabee-é 240; a republikánusoknál 1191 küldött kell majd a győzelemhez.
Obama már a következő előválasztási forduló helyszínén, Wisconsin államban, Madisonban mondta el győzelmi beszédét, amelyben azt hangsúlyozta, hogy az országnak új irányra van szüksége, amelyet ő képvisel. Kijelentette, "jó úton haladunk", de figyelmeztetett, a verseny még nem ért véget. "A pénz és befolyásolás, a metsző pártos megosztottság, valamint a kicsinyes civakodás évtizedeinek leküzdéséhez nem egy estére, még csak nem is egy választásra lesz szükség" - hangoztatta.
McCain a virginiai Alexandriában John Kennedy volt elnök híres szavait idézve arról beszélt, hogy elnökként az lesz a vezérelve: "ne azt kérdezd, mit tesz érted az ország, hanem hogy te mit tehetsz az országért". Huckabee-nek - riválisát ezzel mintegy leírva - megköszönte "lelkes szereplését", mint fogalmazott, teljesítménye időnként izgalmassá tette a versenyt.
Huckabee a Fox News hírtévének úgy nyilatkozott, továbbra sem adja fel a küzdelmet addig, amíg McCain nem gyűjti össze a jelöltség megszerzéséhez szükséges számú delegáltat.
A republikánus versengés egyre inkább lejátszottnak tűnik. Mivel a Potomac-államokban is a győztes mindent visz elve érvényesül, McCain keddi hármas győzelmével Huckabee még inkább eltávolodott a jelöltségtől.
A demokrata verseny viszont drámai fordulatot látszik venni: Obama felülkerekedik Clintonon, aki alig több mint egy hónapja még a demokrata mezőny megkérdőjelezhetetlen favoritja volt. Obama a február 5-i szuperkedd óta nyolc fordulót nyert meg, a New York-i szenátor egyet sem. Obama eddig 21 államban és a fővárosban győzött, Clinton 10 államban. Clinton kampánya úgy tűnik, kifulladóban, stábja már a március 4-i nagy falatot, az ohiói és texasi előválasztásokat célozta meg mentőövként. Jövő héten kedden is lesznek fordulók Hawaii-n és Wisconsin államban, ahol Obama a népszerűbb.
Közben folytatódott Clinton kampányának átszervezése: miután a hét végén Hillary kampányfőnököt cserélt, kedden Mike Henry, a kampányfőnök helyettese is bejelentette távozását.
Clintonné kampányábóll kifogyott a szusz © MTI/EPA |
Clintonra esélyeire nézve különösen aggasztó, hogy Obama kedden Virginiában azoknak a lakosságcsoportoknak a körében is nyert, amelyeknek többsége korábban a volt first lady mögött állt. Obamára több mint 10 százalékkal több nő szavazott, mint Clintonra, és a latino szavazók körében 10 százalékos volt az előnye. A Potomac-térségbeli győzelmében fontos szerepe volt annak is, hogy a térségben az országos átlagnál jelentősebb a fekete népesség aránya.
A keddi The New York Times szerint Obama sikerét látva több olyan demokrata szuperdelegátus is meginog, aki eddig Clinton mellett kötelezte el magát. Egyikük kijelentette: ha a volt first lady nem hozza Ohiót és Texast, akkor elbúcsúzhat a jelöltségtől.
Az Ipsos kedden közzétett felmérése szerint ha ma lenne az elnökválasztás, Obama legyőzné McCaint, Hillary azonban legfeljebb döntetlent érne el a republikánus jelölttel szemben.