A szuperkedd előtt jobban áll Obama
Egy nappal a talán sorsdöntő "szuperkedd" előtt Barack Obama illinois-i szenátor áll jobban Kaliforniában és Missouri államban a demokrata párti elnökjelöltségért vívott küzdelemben. Két százalékpontnyival javította várható eredményét egyetlen nap alatt.
A legfrissebb, vasárnapi adat szerint már 46 százalékra számíthat, míg vetélytársa, Hillary Clinton 40-re - tűnik ki a Reuters hírügynökség, a C-SPAN televízió és a Zogby közvélemény-kutató intézet által közösen a hétvégén végzett közvélemény-kutatás eredményeiből. Kaliforniában, New Jerseyben és Missouriban mindkét pártra vonatkozóan felmérték az esélyeket, New York államban csak a republikánus versengés kilátásaival foglalkoztak, Georgiában pedig csak a demokrata pártival.
A "szuperkedd", amelyen több mint húsz államban tartanak előválasztásokat, döntően befolyásolhatja a két nagy párt országos elnökjelölő konvencióinak kimenetelét: a demokrata konvenció küldötteinek több mint a felét választják meg ezen a kedden, a republikánus delegátusoknak pedig mintegy negyven százalékát.
A republikánusok kaliforniai előválasztásán Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó 40 százalékot szerezhet a felmérés szerint, s csak 32 juthat John McCain arizonai szenátornak, aki megnyerte a két legutóbbi előválasztást (Dél-Carolinában, illetve Floridában), és aki jelenleg a republikánus verseny éllovasa. Mivel Kalifornia a legnépesebb amerikai állam, Romney megfékezhetné McCain lendületét, ha ott győzelmet aratna.
Missouriban McCain vezet Mike Huckabee volt arkansas-i kormányzó előtt. (Az előbbi 35, az utóbbi 27 százalékot szerezhet a felmérés szerint.) Romney itt valószínű harmadik 24 százalékkal.
McCain megszilárdította tetemes előnyét Romneyval szemben New York és New Jersey államokban. A demokratáknál holtverseny alakult ki New Jerseyben Obama és Clinton között: ott mindkettőjük várható eredménye 43-43 százalék.
Obama jelentős előnnyel vezet Clinton előtt Georgiában: 17 százalékpontos előnyre tett szert.
Az amerikai vállalatok példátlan mértékben zúdítják a pénzt az elnökválasztási kampányba - közölte vasárnap a kampányfinanszírozást megfigyelő Center for Responsive Politics csoport. Jelentése szerint az adományok özöne zúdul azoktól a cégektől is, amelyeknek hitelpolitikája nagy szerepet játszott a jelenlegi pénzügyi válság kialakulásában. A múlt év végéig a Goldman Sachs befektetési bank adományozott legtöbbet kampánycélokra, utána a Citigroup, a Morgan Stanley, a Lehman Brothers és a Merill Lynch cégek következtek a jelentés szerint.