2008. január. 08. 12:00 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 08. 13:45 Világ

Obama és McCain vezet New Hampshire-ben

Az Egyesült Államokban ma tartják a 2008-as elnökválasztások első, pártbeli elnökjelölő előválasztásait New Hampshire államban. A közvéleménykutatások szerint a demokratáknál Barack Obama, a republikánusoknál John McCaine vezet az elnökjelöltségért folyó versenyben.

A kicsiny, 1,3 milliós népességű New Hampshire - Iowa után, ahol a választók a múlt héten először nyilvánítottak véleményt az elnökjelölt-aspiránsokról - sorsdöntő fontosságú az előválasztási küzdelemben.

 Obama iowai győzelme fő pártbéli riválisai, Hillary Clinton és John Edwards fölött lendületet adott az illinois-i szenátor kampányának, akinek személyében először választanának afroamerikai elnököt az amerikaiak. Obama iowai győzelme óta tartó diadalmenete nyomán a USA Today/Gallup szerint a fekete szenátor támogatottsága New Hampshire-ben 41 százalékos, míg Clintoné csak 28. Obama kampánya erősen épít a fiatalokra és az első szavazókra, akiket a jelek szerint megragadott a kiváló szónoki képességű, 46 éves szenátor fő üzenete, kampányának jelszava, a változás, ami elsősorban a washingtoni politika megváltoztatását jelenti. Robert Novak, az ismert washingtoni konzervatív elemző az "Obama-mánia" felíveléséről beszél, szerinte Robert F. Kennedy 1968-as kampánya óta elnökjelölt-aspiráns nem váltott ki olyan lelkesedést, mint az illinois-i szenátor. Egyre több szavazó rokonszenvét nyeri meg, eltörölve a hagyományos ideológiai és pártmegosztottságot. Obama előretörése miatt már a republikánus párti pályázók kampányfőnökei is aggódni kezdenek, mert, mint azt Obama is hangsúlyozza, a független, sőt, a republikánus szavazók közül is sokakat meg tud nyerni.

Hillary Clinton, Bill Clinton volt elnök felesége, New York-i szenátor, aki hosszú időn át a demokraták vezető jelöltjének számított, meglepetésre csak a harmadik helyen végzett a múlt heti iowai jelölőgyűléseken, kevéssel John Edwards is megelőzte. A volt first lady - aki mindeddig a tapasztalat fontosságát hangsúlyozta az újonc Obamával szemben - új arcát keresi. Iowa óta ő is a változás embere és "emberi arcát" is igyekszik megmutatni. New Hampshire előtt egy nappal, egy tévé által is közvetített rendezvényen könnyes szemmel, elcsukló hangon beszélt arról, hogy a kampány nem pusztán politika, hanem személyes ügye. Clinton egyik fellépését New Hampshire-ben két férfi megzavarta. Azt kiabálták a szenátor asszony felé, hogy "vasalja ki az ingemet!", azt üzenve, egy nőnek otthon, a család mellett a helye, nem pedig az ország élén. "A szexizmus maradványai, élnek és egészségesek" - reagált Clinton derültséget keltve. Elemzők szerint Clinton akkor sem esik ki a versenyből, ha Iowa után New Hampshire-ben sem győz. Jelentősen megcsappannak esélyei a jelöltség elnyerésére, de a nagy államokban még megállíthatja Obamát.

John Edwards New Hampshire-ben 36 órás maratoni kampánnyal igyekezett teret nyerni riválisaival szemben, ám a felmérések szerint 16 százalékkal csak a harmadik helyen áll. A volt észak-karolinai szenátor, aki 2000-ben a George W. Bush-sal szemben indult Al Gore mellett volt alelnökjelölt, szintén változást sürget, a nagyvállalati érdekpolitizálás visszaszorítását ígéri és élesen támadja Clintont.

A republikánus oldalon New Hampshire-ben a USA Today/Gallup szerint John McCain arizonai szenátor 34 százalékkal vezet, őt követi Mitt Romney 30, Mike Huckabee 13 és Rudy Giuliani 8 százalékkal.

A felmérések McCain győzelmét valószínűsítik, aki a nyolc évvel ezelőtti előválasztásokon elért sikerét megismételve lendületet vehet New Hampshire-ben. Az iraki háborút támogató 71 éves McCain - a hadsereg volt pilótája, volt vietnami hadifogoly, aki győzelme esetén a legidősebb hivatalba lépő elnök lenne - patriotizmusát hangsúlyozza a kampányban. New Hampshire-ben ő lehet a nevető harmadik, aki - miután a sajtóban csak baptista lelkészként emlegetett Huckabee visszavetette a nagy rivális, a gazdag mormon aspiráns, Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó lendületét - az élre törhet az új-angliai államban.

Huckabee volt arkansas-i kormányzó, aki Iowában a republikánusok első helyezettje lett, Obamához hasonlóan a jelenlegi washingtoni politizálási stílus ellenében foglal állást, a két nagy párt közötti árkok betemetéséről, s a republikánus jelöltek között egyedüliként a "kiábrándult középosztály" megsegítéséről beszél, ám gyakori utalásai a Bibliára valószínűleg nem hoznak annyi támogatót számára a világiasabb New Hampshire-ben, mint Iowában, ahol győzelmét a sok vallásos választónak köszönhette.

Az iowai második helyezett, de a szombati wyomingi jelölőgyűléseken nyertes Mitt Romney, aki messze a legtöbbet költött eddig kampányára, végre előre akar törni New Hampshire-ben. A 60 éves multimilliomos politikus kijelentette, Obama az ő malmára hajtja a vizet. Szerinte Obamát csak ő képes megállítani, mert a demokrata aspiránshoz hasonlóan ő is új arc, s a Republikánus Pártot ősszel nem viheti győzelemre egy régóta Washingtonban szolgáló szenátor - vagyis McCain - Obama változást ígérő üzenetével szemben. Romney két személyeskedő tévéreklámban McCain és Huckabee teljesítményét támadta.
 
A felmérések tanúsága szerint a republikánusok között az utóbbi hónapokban országosan vezető Rudy Giuliani elszámíthatta magát. A volt New York-i polgármester kampányából teljesen kihagyta Iowát - ahol ennek ellenére 4 százalékkal végzett -, de mivel alig szerepel a képernyőn, New Hampshire-ben visszaesett a támogatottsága. Giuliani az olyan nagy államokban bízik, mint California, New York és Florida. Elemzők viszont a legelső előválasztó államok dominóhatására hívják fel a figyelmet, vagyis arra, hogy aki Iowa és New Hampshire után lemarad, az végleg lemarad.


 

Hirdetés