Boszniai iszlám harcosok tiltakoznak kitoloncolásuk ellen
Egykori iszlám frontharcosok és elvbarátaik ezrei tüntettek szombaton a boszniai Zenicában a szarajevói kormány terve ellen, amely előirányozza kitoloncolásukat a balkáni országból.
A boszniai polgárháború (1992-95) idején több ezer személy érkezett a Közel-Keletről és Afrikából a Balkánra, hogy segítse muzulmán hitsorsosait a szerbek és a horvátok elleni harcban. Sokan közülük a háború lezárása után megkapták Bosznia-Hercegovina állampolgárságát, többnyire annak köszönhetően, hogy helyi nőkkel kötöttek házasságot.
Washington és Brüsszel nyomásának engedve a boszniai hatóságok az utóbbi időben mintegy 600 egykori külföldi harcostól vonták meg az állampolgárságot. A szarajevói kormány azt állítja, hogy ezek a személyek veszélyt jelentenek a nemzetbiztonságra. Az első kitoloncolás már tavaly decemberben megtörtént: Atau Mimun algériai férfit kiutasították Boszniából.
A zenicai tüntetés résztvevői képmutatással vádolták a boszniai hatóságokat, amelyek most - a külföld nyomásának engedve - meg akarnak szabadulni tőlük.
Vallási hovatartozástól függetlenül Bosznia-Hercegovinában sokan gyanakvással tekintenek a szigorú előírásokat követő iszlám közösségekben élő egykori harcosokra. Attól tartanak, hogy ezek rá akarják kényszeríteni a maguk szigorú vallásfelfogását a hagyományosan toleráns helyi muzulmánokra.