2007. december. 28. 13:26 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 28. 13:27 Világ

Oroszország tagadja, hogy légvédelmi rendszert szállítana Iránnak

Az orosz hadiipari exportot felügyelő szövetségi ügynökség tagadta pénteken, hogy Oroszország S-300-as légvédelmi rakétarendszert szállítana Iránnak, amint azt az iráni védelmi miniszter két nappal korábban állította.

"S-300-as rendszerek Iránnak történő szállítása, amelynek híre megjelent a tömegtájékoztatásban, e pillanatban tárgytalan, nem tervezik, nem tárgya megbeszéléseknek" az iráni és az orosz fél között - állította a szövetségi katonai-műszaki együttműködési szolgálat rövid közleményében.

Az S-300-as rendszer rakétái akár 150 kilométeres távolságból is képesek megsemmisíteni 27 kilométer magasságban tartózkodó, pilóta vezette vagy pilóta nélküli repülőgépeket, ballisztikus rakétákat. Orosz katonai tisztségviselők azzal büszkélkednek, hogy a rendszer képességei jobbak az amerikai Patriot légvédelmi rakétarendszer tulajdonságainál.

Az iráni sajtó azt állította, hogy az S-300-as rendszer jelentős károkat tud okozni az amerikai vagy az izraeli erőknek, ha megtámadnák Iránt.

Mosztafa Mohammad Nadzsar iráni védelmi miniszter szerdán közölte: "Oroszország egy már régebben megkötött szerződés alapján szállítja az S-300-as légvédelmi rendszert Iránnak. A szállítás időpontját később jelentjük be". A washingtoni Fehér Ház szóvivője erre reagálva csütörtökön kijelentette: az Egyesült Államokat aggasztja a szállításról szóló bejelentés és általában az a kilátás, hogy Oroszország ilyen fegyvereket szállíthat Iránnak.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.