„Agyhalott” program: a CIA akciója Iránban
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) iráni atomtudósok Nyugatra szökését elősegítő programot indított még 2005-ben – közölte internetes oldalán a Los Angeles Times című amerikai napilap.
A kaliforniai újság név nélkül idézte a titkosszolgálatnak a program korábbi és jelenlegi felelőseit, akik elmondták, hogy a Fehér Ház utasítására két évvel ezelőtt indított „Agyhalott” nevű művelet célja az iráni atomprogram hátráltatása, szabotálása volt.
A Bush-kormányzat további célja volt "fajsúlyos" bizonyítékot szerezni arról, hogy Teherán előrébb jutott a nukleáris fegyverek előállításában. A kezdeményezés nem járt sok sikerrel, csupán hat iránit sikerült szökésre bírni, és ők sem szolgáltattak értékes információkat a teheráni nukleáris tervekről. A CIA egyik célja az információgyűjtés volt, a másik, hogy a kulcsfontosságú tudósok, katonatisztek és más személyek megszöktetésével aláássák az iráni programokat.
A CIA több tucatnyi személyt vett fel a potenciális szökni akarók listájára - állította a művelettel korábban kapcsolatban álló tisztviselő. "Olyan személyek voltak ezek, akiknek kikerülése a legnagyobb mértékben hátráltatta vagy akadályozta volna az (iráni) atomprogramot."
Azok, akik elhagyták az országot, komoly jutalomban részesülhetnek, többek között egy másik országban élhetnek és életük végéig pénzügyi támogatást kapnak. A megszökött irániak személyazonosságát igen gondosan védik.
Az "Agyhalott" műveletben megszerzett adatok alapul szolgáltak a nemrégiben nyilvánosságra hozott amerikai hírszerzői jelentéshez, amely szerint Irán nemzetközi diplomáciai nyomásra 2003 őszén felhagyott atomfegyver-fejlesztési programjával.
A 16 amerikai hírszerző szervezet közös, úgynevezett nemzetbiztonsági értékelése ugyanakkor azt is kiemelte, hogy Irán nyitva hagyta az atomfegyver fejlesztésének lehetőségét, továbbá azt, hogy Teherán azokat a polgári nukleáris programokat folytatja a jövőben, amelyek elősegíthetik az atombomba kifejlesztését.