2007. november. 15. 18:46 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 15. 18:44 Világ

A francia AB jóváhagyta a bevándorlók DNS-tesztelését

Az alkotmánybíróság szerepét betöltő francia Alkotmánytanács csütörtökön "bizonyos fenntartásokkal" jóváhagyta a heves közéleti vitát kiváltó DNS-vizsgálatot, illetve annak engedélyezését a családegyesítést kérő bevándorlók esetében, de nem engedélyezte az etnikai-faji származás alapján való nyilvántartást.

A jóváhagyott új bevándorlási törvény alapján a genetikai tesztet csak önkéntes alapon lehet majd elvégezni. A kilenctagú "bölcsek tanácsában" először foglalt helyet Jacques Chirac volt államfő Valéry Giscard d,Estaing korábbi köztársasági elnök oldalán.

A korlátozással a francia kormányzat célja: a Franciaországba családegyesítés szándékával letelepedési engedélyt kérők számának visszaszorítása, az egyre gyakrabban előforduló hamisított külföldi anyakönyvek kiszűrése. A DNS-vizsgálatról szóló törvénymódosítást beterjesztő kormánypárti képviselő, Thierry Mariani üdvözölte, hogy a sokak által "fasisztának és veszélyesnek" minősített törvényt jóváhagyta az Alkotmánytanács.

A parlament által elfogadott törvények alkotmányosságát ellenőrző intézménytől az ellenzéki szocialisták kérték a normakontrollt, akik győzelemként értékelték a döntést. Szerintük a "bizonyos fenntartások" a gyakorlatban alkalmazhatatlanná teszik a DNS-tesztet.

Az Alkotmánytanács ugyanis egyebek között emlékeztetett arra, hogy a DNS-teszt nem mentesíti a francia diplomáciai szerveket a kérelmező által bemutatott valamennyi dokumentum ellenőrzése alól. Kimondta továbbá, hogy egy külföldi gyermeknek anyjával való rokonsága (a törvény kizárólag az anyával való rokonság ellenőrzésére engedélyezi a DNS-tesztet) a származási ország törvényei alapján értelmezendő. Vagyis: a rokonság bizonyítását, legyen szó örökbefogadásról, vagy egyéb nem vérrokoni kapcsolatról a származási ország törvényei alapján Franciaországban is el kell fogadni.

Hirdetés