2007. október. 12. 11:18 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 12. 11:08 Világ

Csak az USA van a fegyverkereskedelmi szerződés ellen

Az afrikai országok 1990 és 2005 között nagyjából annyi pénzt háborúztak el – 284 milliárd dollárt –, mint amennyi anyagi segélyben részesültek ebben az időszakban – mutatta ki az Oxfam International angliai központú nemzetközi segélyszervezet.

Az Afrika hiányzó milliárdjai (Africa,s Missing Billions) című jelentés becslése szerint az adott időszakban 23 véres konfliktus dúlt Afrikában, s ezek évente átlagosan 15 százalékos gazdasági visszaesést idéztek elő országonként.

Az Oxfam International szakemberei szerint a becslés rendkívül óvatos, valószínűleg még hatalmasabb összegről van szó, de az biztos, hogy az elháborúzott pénzből megoldható lett volna az AIDS, a tébécé és a malária okozta egyre terebélyesedő probléma, de a tiszta víz, a higiénia és az oktatás ügyén is óriásit lendíthetett volna.

A segélyszervezet szerint a véres konfliktusok egyik döntő tényezője a nemzetközi fegyverkereskedelem. Ezt támasztja alá, hogy a kalasnyikov gépkarabélyok – amelyek a legnépszerűbb lőfegyverek Afrikában – 95 százaléka külföldről kerül az afrikai kontinensre.

Az ENSZ egy nemzetközi fegyverkereskedelmi szerződés megalkotásán és elfogadtatásán dolgozik. Tavaly 153 ország szavazott a szerződés munkálatainak elkezdésére, egyedül az Egyesült Államok voksolt ellene. Az Oxfam International és más civil szervezetek is egy ilyen fegyverkereskedelmi szerződésért kampányolnak.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.