2007. augusztus. 29. 14:54 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 29. 15:01 Világ

Szekus papokra akadt a román átvilágító vizottság

A román ortodox egyház több magas rangú papi személyisége együttműködött a Ceasescu-rendszer egykori titkosszolgálatával, a Securitatéval - ezt a korábban ismert hírt immár konkrét személyekre vonatkozóan erősítette meg legutóbbi ülésén a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

A szerdai román híradások szerint a testület bejelentette, hogy Nicolae Corneanu bánsági metropolita és Constantin Balaceanu Stolnici akadémikus a rendszerváltás előtt együttműködött a kommunista titkosrendőrséggel. A CNSAS ezzel meghozta első konkrét ítéleteit a román ortodox egyháznak a kommunista politikai rendőrséggel együttműködő magas rangú tisztségviselőivel kapcsolatosan.

A szerdai romániai sajtó szerint a bejelentések nem okoztak meglepetést, hiszen a Bánság metropolitája a főpapok közül elsőként ismerte el önként, hogy kapcsolatban állt a Securitatéval. Stolnici is beismerő vallomást tett már. A tájékoztatási eszközök felhívják a figyelmet, hogy az akadémikus tagja a pátriárkát megválasztó Egyházi Választási Kollégiumnak.

Teoctist román ortodox pátriárka halála után a romániai civil szervezetek kérték, hogy az átvilágító bizottság még az új ortodox egyházfő szeptember 12-i megválasztása előtt ellenőrizze az egyházi vezetők titkosszolgálati múltját.

A CNSAS Bartolomeu Anania (Kolozs), Andrei Andreicu (Fehér), Gherasim (Vilcea) és Teodosie (Tomis) ortodox egyházi vezetők politikai múltját is vizsgálja, ők korábban ugyancsak elismerték, hogy együttműködtek a volt titkosszolgálattal. Az átvilágító bizottság napirendjén szerepel a suceavai püspökhelyettes, Pimen dossziéja is, akit azzal gyanúsítanak, hogy szintén kiszolgálta a múlt rendszert. A jövő hétre mindenesetre a CNSAS elé kérették Arges, Arad és Suceava püspökét. Egyikük sem kívánja magát egyelőre a pátriárka tisztségére jelöltetni.

Mircea Dinescu, a CNSAS kollégiumi tagja nyilatkozatában elmondta: további 16, fontos egyházi tisztséget betöltő személy esetében merült fel a gyanú, közülük néhányan a pátriárka tisztségére is jelöltették magukat. Az ügyiratokat azonban 1989. december 23-án, a Ceausescu-rendszer bukásakor elégették. Dinescu szerint a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) 1990-ben újabb szekus kollaboránsok dossziéinak megsemmisítésére tett kísérletet. Dinescu felpanaszolta, hogy a román ortodox egyház minden eszközzel igyekszik megakadályozni a papság átvilágítását.
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.