A bolgár ápolónők hazafelé tartanak Líbiából
Több mint nyolcévi fogság után elhagyták Líbiát, és a francia kormány gépén Bulgáriába tartanak az észak-afrikai arab országban több száz gyerek HIV-vírussal való szándékos megfertőzésével megvádolt bolgár egészségügyi dolgozók.
"Nicolas Sarkozy (francia) elnök és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke üdvözlik a várva várt egyezséget, amely lehetővé tette, hogy a több mint nyolc éve fogva tartott ápolónők és a palesztin orvos visszatérhessenek Bulgáriába" - áll a francia elnöki hivatal által kiadott közleményben. A megállapodásban az AIDS-beteg líbiai gyerekek gyógykezelését javító intézkedéseket ígértek Tripolinak.
A közlemény szerint Sarkozy és Barroso "üdvözlik Líbia és az ország legfőbb vezetőinek emberi cselekedetét, egyszersmind ígéretet tesznek arra, hogy mindent megtesznek azért, hogy segítsenek az AIDS-ben megbetegedett gyerekeken". "Mély hálájukat" fejezték ki továbbá a katari emírnek a szerencsés végkifejletet lehetővé tevő közvetítő tevékenységért, egyúttal megjegyezték: az ügy nem oldódott volna meg Benita Ferrero-Waldner erőfeszítései és Cécilia Sarkozy elkötelezettsége nélkül.
A bolgár külügyminisztérium és az Európai Bizottság egyaránt megerősítette, hogy a hat egészségügyi dolgozó - öt bolgár nővér és egy nemrégiben szintén bolgár állampolgárságot kapott - elhagyták Líbiát. Dimitar Cancsev bolgár külügyi szóvivő a bTV televízióban azt mondta, mind a hatan kegyelemben részesülnek a megérkezésük pillanatában. (A Líbiában elítélt személyeket egy Bulgária és az arab ország között érvényben lévő jogsegélyegyezmény alapján szállították hazájukba azzal, hogy ott töltik le büntetésüket. A kegyelemben részesítés aktusa szükséges ahhoz, hogy szabadlábra helyezhessék őket.) Az ápolónőkkel együtt Szófiába várják Benita Ferrero-Waldnert, az EU külügyi biztosát és Cécilia Sarkozyt, a francia államfő feleségét is, akik Claude Guéant-nal, az Elysée-palota főtitkárával együtt az elmúlt két napban Tripoliban tárgyaltak.
A bolgár ápolónők és az arab orvos 1998-ban kezdtek el dolgozni Bengáziban, s már egy évre rá letartóztatták őket a 438 gyerek megfertőzésének vádjával. (A gyerekek közül időközben 56 meghalt.) A líbiai ügyészség szerint a vádlottak - akiket előbb halálra ítéltek, majd ezt az ítéletet a múlt héten életfogytig tartó szabadságvesztésre változtatták - az AIDS ellenszerét keresték, s kísérletképpen oltották be a gyerekeket HIV-vírussal. Megfigyelők ugyanakkor rámutattak, hogy a tömeges fertőzés a bengázi gyerekkórházban uralkodó gyászos higiéniai viszonyokra vezethető vissza.