A Bush-kormányzat elfojtja a tudományt az ideológia nevében
A Bush-kormányzat 2001 óta elszántan törekszik arra, hogy politikai-vallási meggyőződésének vesse alá a tudományt. Ezt erősíti meg Dr. Richard Carmona, az amerikai szövetségi tisztiorvosi szolgálat egykori vezetője, aki 2002 és 2006 között állt a hivatal élén.
Carmonának oldalanként háromszor kellett megemlítenie Bush nevét © AP |
George Bush elnök már 2001-ben megtiltotta az emberi embriótól való őssejtek kutatásának közfinanszírozását, arra a vallásos érvelésre hivatkozva, mely szerint ez egy élet elpusztítását jelenti, nem véve figyelembe az ezzel kapcsolatos mérvadó tudományos körök véleményét, míg a szexuális életre való nevelés kimerült a nemi absztinencia hirdetésében.
A volt tiszti főorvos szerint magas kormánytisztviselők éveken át fiókba zárták, majd végül "felhígították" azt az alapvető jelentést, amely a passzív dohányzás okozta károsodásokról készült. Ugyancsak cenzúrával sújtották Carmonának a mentál-higiénével kapcsolatos, valamint a börtönök állapotáról szóló tanulmányait, miközben olyan utasítást kapott, hogy előadásaiban oldalanként háromszor említse meg Bush elnök nevét és tartson támogató beszédeket a republikánus képviselőjelöltek mellett. A kormány azt is megtiltotta neki, hogy elmenjen a fogyatékosok számára szervezett Speciális Olimpián, a szervezők és egy "jelentős amerikai család" (a Kennedy-klán) közti szoros kapcsolat miatt.
"Megdöbbentettek azok a politikai manipulációk és partizánakciók, amelyeknek tanúja voltam, és akkor felmerült bennem, hogy ezek kivételes esetek, vagy ez a norma" - mondta Carmona doktor a meghallgatáson.
Hasonlóan vélekedett az Aggódó Tudósok Szövetsége (Union of Concerned Scientists), egy jelentős amerikai tudományos társaság képviselője is. "A kormányzat nem vesz tudomást semmi olyan információról, amely nem felel meg politikai, ideológiai, teológiai meggyőződéseinek. A tudósok azt mondják, hogy ez az amerikai történelem legrosszabb kormányzata, ami a tudományba való beavatkozást és annak cenzúrását illeti" - jelentette ki Michael Halpern.
Miután a Fehér Ház ösztönzött olyan mozgalmakat, mint az evolúciós elméletet, a modern biológia alapját tagadó neo-kreacionizmus, és tagadta az emberi tényezőt a globális felmelegedésben, a UCS 2004-ben petíciót szervezett. A dokumentumot több mint 12 ezer kutató írta alá, köztük 50 Nobel-díjas, valamint az elmúlt 50 év amerikai elnökeinek tudományos főtanácsadói. A petíció leszögezte: olyan reformokat kell hozni, amelyek elválasztják a tudományt a politikától, amelynek minden beavatkozását elfogadhatatlannak tekintenek. Ez a mozgósítás sem rendítette meg a Fehér Házat.
2006-ban James Hansen, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) fő klimatológusa a The New York Times-nak adott interjúban azzal vádolta a Bush-adminisztrációt, hogy a 2004-es elnökválasztási kampány idején megpróbálta cenzúrázni a klímaváltozással kapcsolatos kutatásokat. E vádakat később a NASA több alkalmazottja megerősítette, amely nyomán a kongresszus több republikánus és demokrata párti képviselője követelte: a hivatal biztosítson "nagyobb átláthatóságot" a tudományos kutatásainak. George Deutsch, a NASA sajtószolgálatának vezetője lemondani kényszerült. Hansen azzal vádolta őt, hogy nem engedte az újságírókat interjút készíteni vele.
Al Gore volt alelnök, a globális felmelegedés elleni mozgalom egyik vezetője, Támadás az ész ellen (The Assault on Reason) című legújabb könyvében leírta, hogy Deutsch, akinek sem tudományos képzettsége, sem egyetemi diplomája nem volt, szolgálati feljegyzést készített a NASA tudósainak, amelyben leszögezte: az ősrobbanás (Big Bang) "nem bizonyított tény, csupán egy vélemény", majd hozzátette, hogy "inkább vallási, mint tudományos kérdésről van szó."
Az amerikai egészségügyi minisztérium szóvivője egyelőre elutasította Carmona vádjait. "A közegészségügyet mindig szilárd tudományos tényekre kell alapozni" - mondta, és emlékeztetett arra, hogy Carmona doktor arra kapott felhatalmazást, hogy "minden amerikai egészségének hangadója" legyen és ehhez "minden támogatást megkapott".
Mindezek a leleplezések egybeesnek néhány ókonzervatív hírében álló amerikai közéleti személyiség "bukásával". Randall Tobias volt államtitkár és David Vitter szenátor egyaránt áldozatul esett egy washingtoni prostituált hálózat vendéglistájának nyilvánosságra hozatalának. "Az emberek nem viselik el a képmutatást. Nem azt, hogy létezik a bűn, hanem azt, hogy egyesek az erkölcsiségről szónokolnak, miközben maguk is bűnben élnek" - jelentette ki az amúgy konzervatív Michael Cromartie, a "nemzetközi vallásszabadságért létrehozott amerikai bizottság" volt elnöke.