Bulgária az elítélt ápolónők kiadatását kéri
Az Európai Tanács és Bulgária az előbb halálra, majd életfogytiglani börtönre ítélet bolgár ápolónők kiadatását kéri Líbiától.
Az Európa Tanács vezetői "megkönnyebbülésüknek" adtak hangot, amiért a líbiai igazságszolgáltatás életfogytiglani börtönre változtatta a halálra ítélt öt bolgár ápolónő és egy palesztin orvos halálos ítéletét. A testület egyúttal szorgalmazta az elítéltek kiadatását Bulgáriának. Terry Davis, az Európa Tanács főtitkára és René van der Linden, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének elnöke azt is hangsúlyozták: a líbiai legfőbb igazságügyi tanács döntése így is szégyenletes, mert ezek az emberek ártatlanok, igazságszolgáltatási paródia és politikai üzletelés áldozatai. "Már régen szabadon kellett volna engedni őket. A döntés nem törli el a szörnyű igazságtalanságot" - szögezte le van der Linden.
A hat egészségügyi dolgozó már több mint 8 éve fogságban van azzal a váddal, hogy AIDS-vírussal fertőztek meg 436 líbiai gyereket egy bengázi kórházban. A fertőzött gyerekek közül 56-an azóta meghaltak. A betegek családjai a napokban fejenként egymillió dolláros kártérítést kaptak.
Bulgária szerdán már hivatalosan is elindította a kiadatási eljárást az ápolónők ügyében. Talevíziós értesülés szerint Tripoli feltételhez köti a rabok hazaengedését. "Számunkra csak azután zárul le az ügy, hogy az egészségügyi dolgozók visszatértek bolgár földre, s azon dolgozunk, hogy ez mihamarabb megtörténjék" - jelentette ki Szergej Sztanisev bolgár miniszterelnök Szófiában.
A líbiai igazságügyi tanács kedden változtatta életfogytig tartó börtönbüntetésre az öt bolgár ápolónőre és a - nemrégiben bolgár állampolgárságot kapott - palesztin orvosra még tavaly kiszabott halálos ítéletét. A hat egészségügyi dolgozót több mint 400 líbiai gyermek HIV-vírussal való szándékos megfertőzésével vádolták.
Borisz Velcsev bolgár főügyész közlése szerint Szófia már szerdán - egy 1984-es egyezmény alapján - hivatalosan is kérte Tripolitól a hat elítélt kiadatását. Ennek értelmében a két ország idegenben elítélt állampolgárai saját hazájukban tölthetik le a büntetésüket. Egyelőre senki sem tudja megmondani, mikor térhetnek haza a lassan nyolc és fél éve az észak-afrikai arab országban raboskodó egészségügyiek.
Az ügy elhúzódását sejteti, hogy Líbia - legalábbis a bolgár bTV értesülése szerint - feltételekhez köti az ápolónők kiadatását. Tripoli állítólag azt szeretné, ha Bulgária állná azoknak a fertőzött gyerekeknek a külföldi taníttatását, akiknél még nem manifesztálódott az AIDS-betegség. Szintén a kiadatás csúszását eredményezheti, hogy hamis vád címén még büntetőeljárás folyik Líbiában a hat bolgár ellen. Azután fogták őket újra perbe, hogy arra panaszkodtak: a fogva tartás alatt megkínozták őket, így kényszerítve ki beismerő vallomásukat.
A HIV-fertőzött líbiai gyermekek családjainak járó kártérítést Líbia fizette ki - közölte osztrák és bolgár rádióállomásoknak nyilatkozva Benita Ferrer-Waldner, az Európai Unió külügyi biztosa. A szófiai közszolgálati rádióban elhangzott interjújában az EU-biztos kifejtette: az unió teljesítette a Líbiával kötött megállapodást, de nincs arról szó, hogy fizetett volna. Az összeg a Kadhafi Alapítványtól ered, tehát líbiai pénz - mutatott rá.
Az Ö1 osztrák közszolgálati rádiónak is lényegében így fogalmazott, vagyis az EU nem fizetett kártérítést, hanem a Kadhafi Alapítvány járt közben az évek óta húzódó ügy megoldásáért. Az EU csak a bengázi kórház egészségügyi körülményeinek a javításához folyósított közvetlen juttatásokat - fűzte hozzá Ferrero-Waldner. A családokkal a Kadhafi Alapítvány tárgyalt, amelynek vezetője a líbiai államfő fia. A kárpótlási pénz a Szófia és Tripoli által 2005-ben, az EU védnöksége alatt létrehozott úgynevezett bengázi alapból származik - mutatott rá az osztrák biztos. Az alaphoz hozzájárult az Egyesült Államok is.