2007. május. 31. 10:56 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 31. 10:50 Világ

Gyógyszerhamisító üzemre bukkantak Kínában

Álgyógyszereket gyártó illegális üzemen ütöttek rajta a hatóságok Pekingben. A kínai gyógyszer-ellenőrzési hivatal 800 kilogramm "hagyományos kínai medicinaként" feltüntetett anyagot foglalt le - írta egy pekingi napilap.

A gyár egy fővárosi kórház égisze alatt működött, s "különleges" készítményeiről azt hirdette, hogy meggyógyítják a rákot és egyéb betegségeket. Ezzel szemben a szakértők megállapították, hogy a szerek egyes nyugaton tiltott gyógyszer-hatóanyagoknak és kínai orvosságoknak az összekutyulásából készültek - olvasható a pekingi lapban.

Az ázsiai ország korábban leleplezett élelmiszer- és gyógyszer hamisítási ügyei miatt (az Egyesült Államokban kutyák és macskák pusztultak el kínai állateledelektől, Dél-Amerikában pedig mérgező anyagokat tartalmazó fogkrémet kellett kivonni a forgalomból) világszerte alapos vizsgálatnak vetik alá a Kínából származó élelem- és gyógyszerféléket.

A gyógyszerhamisító üzem termékeit, melyeket méregdrágán árultak, országszerte postai úton juttatták el a főként távoli, eldugott falvakban élő megrendelőknek. Egyelőre nincs hír róla, hogy bárki megbetegedett volna az álmedicináktól.

A kínai orvosok és gyógyszerészek szerint az országban mintegy 200 ezren halnak meg évente a nem megfelelő gyógyszerek szedése miatt - emlékeztet a Reuters egy minap közzétett kínai sajtójelentésre.

A helyi közvéleményben is egyre nő az aggodalom a hamisított élelmiszer és gyógyszer-készítmények miatt. A legsúlyosabb eset 2004-ben került napvilágra, amikor 13 kisbaba lelte halálát hamisított bébiétel fogyasztása miatt.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.