Monterey hősei a hollywoodi Rock-sétányon
Az 1967-es Monterey Pop Fesztivál hősei előtt tisztelegtek az utódok a hollywoodi Rock-sétányon.
A Monterey fesztivál közönsége. Szeretetnyár © sixtiescity.com |
Redding számára a fesztivál a nagy kiugrást jelentette, amikor a soul óriási egyénisége már nemcsak a fekete közösség, hanem mindenki a szívébe zárta, miközben hosszú évekre utat mutatott a rhythm-and-blues, a rock és a funky műfajában. A sikert sajnos nem sokáig élvezhette: 1967. december 10-én repülőgép-baleset áldozata lett, alig 26 évesen. Dalai, köztük a These Arms of Mine, az I Can,t Turn You Loose, a Fa-fa-fa, és főleg a (Sittin, on) The Dock of The Bay, ma is gyakran felcsendülnek világszerte a rádióban. Az ünnepség során özvegye, Zelma és lánya, Karla kapott egy emlékplakettet, miközben elhelyezték Otis bronz mellszobrát a sétány egyik galériájában.
A Mamas and Papas nemcsak fellépőként, hanem irányítóként is fontos szerepet játszott Montereyben, mivel a fesztivált a zenekar vezetője, John Phillips, Lou Adler producer és Bill Graham koncertmenedzser álmodta meg és hívta életre. A folk-rock kvartett legszebb dala, a California Dreamin, a korszak egyik jelképévé vált, de legalább ennyire népszerű volt a Monday, Monday, vagy a Dancin, In The Street, amelyet a fesztivál végén valamennyi előadó és a közönség együtt énekelt. Az együttesből már csak Michelle Phillips vehetett részt a ceremónián: Mass Cass Elliott 1974-ben, John Phillips 2001-ben, Denny Doherty pedig az idén januárban halt meg.
Al Kooper orgonista, a rock-blues kimagasló egyénisége, aki szerzőként, producerként, kísérő zenészként többet tett le az asztalra, mint önálló előadóként, bár alapítója volt két olyan jelentős bandának, mint a Blues Project - ezzel lépett fel Monterey-ben - és a Blood, Sweat and Tears. Ugyanakkor ő állt mögé zeneileg Bob Dylan „elektromos árulásának”, ő volt a felelőse Dylan olyan korszakalkotó lemezeinek, mint a Highway 61 Revisited vagy a Blonde On Blonde. Háttérzenészként több mint száz lemezfelvételen szerepelt a Rolling Stones-tól a Creamig, B.B.Kingtől a The Whoig. 1968-ban nagyszerű koncerteket tartott a San Franciscói Fillmore-ban Mike Bloomfield gitárossal, ebből készült a Live Adventures című legendás koncertlemez, amelyen többek között a még szinte kezdő Carlos Santana és Stephen Stills is szerepelt.
A Rocksétányt 1985 novemberében avatták fel, azóta múzeumot is létrehoztak mellette számtalan rock-ereklyével.