NATO-offenzíva Dél-Afganisztánban
A NATO vezette koalíciós erők újabb offenzívát indítottak az Afganisztán déli részében aktív tálibok ellen, és az akció első napján 75-öt megöltek közülük.
A támadás a Hilmend tartományban lévő Szangin-völgyben zajlik brit, dán és afgán katonák bevetésével. Az összecsapások egész hétfőn folytak, volt úgy, hogy egyszerre hat század is harcban állt. A hadművelet jobban sikerült, mint ahogy sokan várták - mondta el az egyik század parancsnoka, aki csak egy NATO-katona megsebesüléséről tudott.
A Szangin-völgyben indított támadás az eddig legnagyobb NATO-offenzíva, a márciusban indított Akhilleusz hadjárat része. Ennek célja Hilmend tartomány ellenőrzés alá vonása. Dzsalalábád városban tüntetés volt kedden a háború civil áldozatai miatt. A keleti Nangarhar tartomány fővárosában mintegy félezer diák elégette George Bush amerikai elnök arcképét, tiltakozásul az ellen, hogy külföldi katonák a hadműveletek során polgári lakosokat ölnek meg.
Vasárnap hat ember halt meg amerikai fegyverektől a tartományban. Az amerikaiak szerint négy közülük ellenséges harcos volt, egy nőt és egy kamaszt az eltévedt golyók öltek meg. A tüntetők szerint mind a hat áldozat civil volt.
Hétfőn Herát tartományban is volt hasonló tüntetés. A kabuli parlament követelte, hogy minden esetben egy utazó különbizottság vizsgálja ki a történteket, ha civilek halnak meg összecsapásokban. A Herát tartományi rendőrség kedden jelentette be, hogy a hétvégi harcoknak több tucat halálos áldozata volt a lakosság körében. Legalább harminc civil, köztük nők és gyermekek haltak meg Sindend körzetben - közölte Herát rendőrfőnöke. Polgári áldozatokról eddig nem lehetett tudni; a nemzetközi koalíció előzőleg arról adott tájékoztatást, hogy a hét végén lezajlott összecsapásokban 136 tálib fegyveres esett el.
Tüntetés volt amiatt is, hogy Irán kiutasítja a területéről az afganisztáni menekültet. A mintegy félezer tüntető Kabulban az iráni nagykövetséghez vonult tiltakozásul. Incidens nem történt. Afganisztán kormánya vasárnap arra kérte Iránt, hogy állítsa le az erőszakos kitelepítést, amely máris mintegy 30 ezer embert érintett az utóbbi napokban, miközben a teheráni belügyminisztérium egymilliónak szánja ezt a sorsot egy év alatt.