Putyin utoljára: kemény hangú évértékelő
Vlagyimir Putyin orosz államfő csütörtökön megerősítette, mandátumának 2008. márciusában lejáró ideje után nem marad az államfői székben. Az orosz parlament két háza előtt mondott beszédében ugyanakkor hozzátette: korainak tartja, hogy politikai végrendelet írásába kezdjen.
Putyin szerint egyébként külföldön sokan vannak, akiket zavar Oroszország folyamatos felemelkedése, és ezek – a meg nem nevezett – erők egyre nagyobb mértékben igyekeznek beavatkozni az ország belügyeibe. „Egyre több pénz érkezik az országba azok támogatására, akik el akarják rabolni hazánk gazdasági és politikai függetlenségét” – hangsúlyozta Putyin, s közölte, a külső rosszakarók részben a demokrácia ideológiáját pajzsként hordozva akarják meggyengíteni a 143 milliós államot.
Korábbi beszédeihez hasonlóan az orosz elnök nagyra értékelte az előző évben elkért eredményeket – megállapította hazája bekerült a világ tíz legnagyobb gazdasága közé – s újabb jelentős fejlesztési programokat kezdeményezett. Egyebek mellett azt javasolta a kormánynak, hogy százmilliárd rubelt költsön az oroszországi úthálózat fejlesztésére, majd további 250 milliárd rubelt helyezett kilátásba az orosz polgárok lakáskörülményeinek javítására. Javaslatai szerint az utóbbit a Jukosz olajipari vállalat elemeinek eladására rendezett árveréseken befolyt összegekből kell majd finanszírozni.
Oroszországnak létre kell hoznia egy globális energetikai holdingot – javasolta Putyin, s hozzátette, az új óriásvállalatnak bel- és külföldön is jelentős szerepet kell játszania. Az államfő szerint Oroszországban alapvetően át kell alakítani az energiaellátást, s a 2020-ig tartó program keretében 12 ezer milliárd rubelt kell költeni az ország „újra áramosítására”. Fontos szerepet szán a politikus az atomerőműveknek is. „a Szovjetunió létezésének idején harminc atomblokk épült, míg az elkövetkező 12 évben legalább 26 készül majd el” – magyarázta.
Az eddigi leghosszabb, 74 percig tartó értékelő beszédet 46-szor szakították félbe tapssal, az egyik legnépszerűbb mondat az volt, amikor Putyin közölte, még nem akar politikai végrendeletet írni.
Németh András/ Moszkva