2007. április. 19. 18:44 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 19. 18:47 Világ

Kaszparov kipécézte Gyurcsányt

A Másik Oroszország az alkotmánybírósághoz fordul majd hétvégi menetkísérleteinek szétverése miatt - közölte a Kremllel dacoló ellenzékieket tömörítő koalíció egyik vezetője, Garri Kaszparov, aki egyébként visszafogottnak ítélte az orosz rendőrök durva fellépésének nyugati bírálatait, és támadta a magyar miniszterelnök Moszkvával szembeni pragmatizmusát csütörtökön Moszkvában tartott sajtóértekezletén.

A Másik Oroszország a Vlagyimir Putyin elnök tekintélyuralmi rendszerével szembeszálló ellenzékieket tömöríti, köztük Mihail Kaszjanov volt miniszterelnököt, vagy Vlagyimir Rizskov független dumaképviselőt is, akinek pártját a minap oszlatta fel egy moszkvai bíróság. - Rizskov gyűjti azoknak az embereknek a panaszait, akiket a rohamrendőrök bántalmaztak, hogy megküldje azokat az ügyészségnek. Ugyanezt teszi Mihail Kaszjanov Nemzeti-Demokrata Szövetsége, akárcsak több emberjogvédő szervezet - mondta Kaszparov, akinek Polgári Egységfrontja a Másik Oroszország motorjául szolgál. Az összegyűjtött panaszokat az alkotmánybíróság elé fogjuk terjeszteni kereset formájában - ígérte a volt sakkvilágbajnok. 

A hétvégén több oroszországi régióból összevont rohamrendőrök Moszkvában és Szentpéterváron durva gumibotozással oszlatták fel az "egyet nem értők meneteit", amelyeket a Másik Oroszország szervezett. Kaszparov szerint Szentpéterváron mintegy ötven ember szenvedett sérülést. Moszkvában összesen hétszáz, Szentpéterváron pedig háromszáz embert vettek őrizetbe, beleértve azokat is, akiket nem állítottak elő, hanem csak buszokba tuszkolva elszállították, majd elengedték őket - mondta.

A Másik Oroszország szentpétervári tagozata május 27-én újabb demonstrációt szervez a város napja alkalmából. Moszkvában júniusban terveznek újabb akciót, a demokratikus átmenethez való visszatérést követelve. A nemzetközi közösség reagálása "nem állt arányban azokkal a bűncselekményekkel, amelyeket az orosz államhatalom Moszkvában és Szentpéterváron elkövetett" - vélte Kaszparov, de rámutatott: "ez azért jobb, mint a semmi, hiszen eddig semmilyen komoly reagálás nem érkezett az orosz hatóságok fellépésére". Németország, Kanada, az Egyesült Államok és az EU e hét elején aggodalmának adott hangot a demonstrációk kemény kezű elfojtása miatt.

Kaszparov erkölcstelennek tartja Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnöknek azt a pragmatikus álláspontját, hogy Oroszország viszonylatában az üzletre és a tettekre összpontosít a politika és az ideológia helyett. A magyar miniszterelnök pozíciója "kétségkívül erkölcstelen. De neki és a választóinak kell eldönteniük, hogy mennyire engedhetők meg olyan erkölcstelen lépések, amelyek persze előmozdíthatnak bizonyos magyar gazdasági érdekeket. Ez politikai döntés, mi ezt megértjük, de nem tiszteljük" - fejtette ki az MTI kérdésére Kaszparov, aki emlékeztetett: "sem az egykori szovjet másként gondolkodók, sem azok, akik 1990-91-ben a demokratizálásért léptek fel, nem tettek különbséget a hazai szabadság és a kelet-európai szabadság között".
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.