2007. április. 16. 21:09 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 16. 21:29 Világ

USA: minden idők legbrutálisabb egyetemi vérengzése

Legkevesebb 32 embert lelőtt, sokakat megsebesített egy fegyveres hétfőn a virginiai műszaki egyetemen. A fegyveres szintén életét vesztette, de egyelőre nem tudni, hogy öngyilkos lett vagy a biztonságiak végeztek vele. Az áldozatok többsége diák. George Bush amerikai elnököt "elborzasztotta" a bűntett.


© AP
A merénylő, akinek a személyazonosságát eddig nem sikerült megállapítani, s egyelőre az indítékai sem ismertek, helyi idő szerint reggel negyed nyolckor kezdett lövöldözni a campus 900 fős kollégiumában - itt egy ember vesztette életét -, majd az ámokfutást két órával később az egyik előadóteremnél folytatta az egyetem területének a másik végén.

A lövöldözés hírére lezárták a Washingtontól 400 kilométernyire délnyugatra fekvő campus bejáratait, s a diákoknak azt tanácsolták, hogy zárkózzanak be, és ne menjenek az ablakok közelébe. Később az egyetem bejelentette a campus fokozatos kiürítését. A virginai műszaki egyetemen, amelynek több mint 25 ezer hallgatója van, ebben a hónapban két bombariadó is volt, de nem lehet tudni, hogy ezeknek van-e bármilyen köze az ámokfutáshoz.

Amerikai tévécsatornákon megszólaló szemtanúk szerint többen úgy szenvedtek sebesülést, hogy menekülés közben kivetették magukat az ablakon. Ez volt a legsúlyosabb egyetemi lövöldözés az Egyesült Államokban. Az eddigi legtöbb halálos áldozattal egy képzett mesterlövész ámokfutása járt: Charles Whitman 1966 augusztusában 15 emberrel végzett Austinban, a Texas egyetemen.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.