Blair Zimbabwe elleni nyomásgyakorlásra venné rá az EU-t
A Zimbabwéval szembeni uniós büntetőintézkedések kiterjesztését készül kezdeményezni a brit miniszterelnök, rémisztőnek és szégyenletesnek minősítve az afrikai országban uralkodó helyzetet.
Harare a múlt hét végén megakadályozta ellenzéki személyiségek külföldre távozását, a sajtószabadságot pedig régóta korlátozza. A hét végén egy tiltott ellenzéki gyűlésen való részvételük miatt őrizetbe vettek, majd brutálisan megvertek egy ellenzéki vezetőt és 49 hívét.
Zimbabwe külügyminisztere hétfőn kiutasítással fenyegette meg a nyugati diplomatákat arra az esetre, ha pénzügyi vagy diplomáciai támogatást nyújtanának a hararei kormány ellenzékének, amivel még jobban megnehezítette, hogy a nemzetközi közösség figyelemmel kövesse a saját népe elnyomásával és a gazdaság tönkretételével vádolt kormány tevékenységét.
A francia külügyminisztérium szerdai értékelése szerint a nyugati diplomaták kiutasítása "nem vezet máshoz, mint az ország még nagyobb elszigeteltségéhez". A minisztérium szóvivője visszautalt arra, hogy külföldi diplomaták ellátogattak zimbabwei kormányellenes tüntetések sérültjeinek betegágyához. "Ez (...) a feladatuk része és az emberi jogok tiszteletben tartása melletti elkötelezettségünket mutatja" - fogalmazott.