2007. március. 21. 16:37 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 21. 16:29 Világ

Blair Zimbabwe elleni nyomásgyakorlásra venné rá az EU-t

A Zimbabwéval szembeni uniós büntetőintézkedések kiterjesztését készül kezdeményezni a brit miniszterelnök, rémisztőnek és szégyenletesnek minősítve az afrikai országban uralkodó helyzetet.

"Nyomást fogunk gyakorolni az EU-ban annak érdekében, hogy terjessze ki a 2002-ben bevezetett szankciókat" - mondta Tony Blair szerdán a brit képviselőházban a kérdések és válaszok órájában, hozzátéve, véleménye szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsában és Emberi Jogi Tanácsában is lépéseket kell tenni a hararei kormánnyal szemben. A zimbabwei helyzetet "rémisztőnek, szégyenletesnek és teljességgel tragikusnak" nevezte.

Harare a múlt hét végén megakadályozta ellenzéki személyiségek külföldre távozását, a sajtószabadságot pedig régóta korlátozza. A hét végén egy tiltott ellenzéki gyűlésen való részvételük miatt őrizetbe vettek, majd brutálisan megvertek egy ellenzéki vezetőt és 49 hívét.

Zimbabwe külügyminisztere hétfőn kiutasítással fenyegette meg a nyugati diplomatákat arra az esetre, ha pénzügyi vagy diplomáciai támogatást nyújtanának a hararei kormány ellenzékének, amivel még jobban megnehezítette, hogy a nemzetközi közösség figyelemmel kövesse a saját népe elnyomásával és a gazdaság tönkretételével vádolt kormány tevékenységét.

A francia külügyminisztérium szerdai értékelése szerint a nyugati diplomaták kiutasítása "nem vezet máshoz, mint az ország még nagyobb elszigeteltségéhez". A minisztérium szóvivője visszautalt arra, hogy külföldi diplomaták ellátogattak zimbabwei kormányellenes tüntetések sérültjeinek betegágyához. "Ez (...) a feladatuk része és az emberi jogok tiszteletben tartása melletti elkötelezettségünket mutatja" - fogalmazott.
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.