2007. március. 20. 19:53 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 20. 19:46 Világ

AI: aggasztó a roma gyerekek helyzete Magyarországon

A rasszizmus és a hátrányos megkülönböztetés ma is súlyos gond az Európai Unió tagállamaiban, Magyarországon leginkább a roma gyerekek elkülönített, kisegítő osztályokban való oktatása jelent komoly problémát - állapította meg az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet Brüsszelben, a rasszizmus elleni világnap alkalmából kiadott közleményeiben.

Az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet saját közlése szerint rendkívüli módon aggasztja az esélyegyenlőség megteremtésével kapcsolatos ígéretek és a gyakorlat között tátongó szakadék. A szervezet éppen ezért az Európai Bizottságnak, az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek elküldött levelében kézzelfogható intézkedéseket sürgetett a faji megkülönböztetés megszüntetésére.
 
Mint az az emberi jogi szervezetnek az elmúlt két évben folytatott kutatásaiból kiderült, Nagy-Britanniában és Franciaországban elsősorban a muzulmán vallású közösségekhez tartozókat sújtja hátrányos megkülönböztetés, Görögországban, Olaszországban és Spanyolországban pedig a bevándorlók és a menedékkérők jogai csorbulnak a leggyakrabban. Számos közép-európai országban a romákat fosztják meg a mindenkit megillető gazdasági, szociális és kulturális jogoktól.
 
Az AI felszólította az EU tagállamait, hogy még idén, az esélyegyenlőség évében írják alá, és ratifikálják az európai emberi jogi egyezményhez fűzött (a hátrányos megkülönböztetésről szóló) tizenkettedik kiegészítő jegyzőkönyvet, egyszersmind készítsenek nemzeti akciótervet a rasszizmus ellen, amint arra 2001-ben a dél-afrikai Durbanben rendezett rasszizmus elleni világkonferencián kötelezettséget vállaltak.
 
Ami Magyarországot illeti, az AI megállapítása szerint továbbra is komoly probléma a roma gyerekek szegregált - elkülönített, kisegítő osztályokban, illetve kisegítő iskolákban folyó - oktatása. Noha a magyar kormány számos lépést tett az elkülönített oktatás megszüntetése érdekében, "egyelőre hiányzik a szegregációt megszüntető programok nyomon követése és hatásvizsgálata" - írták a jogvédők, rámutatva, hogy "a roma gyerekek elkülönített, alacsonyabb színvonalú oktatása súlyosan diszkriminatív, és gyakran egész életükre megfosztja őket a többségi társadalomban az egyenlő életesélyektől".
 
Az Amnesty International célja, hogy egyetlen roma gyerek se kerüljön speciális tanulócsoportba pusztán a származása miatt, a hatóságok folyamatosan ellenőrizzék ezen osztályok összetételét és - ha szükséges - a roma gyerekekkel foglalkozó tanítók és tanárok tevékenységét. Célul tűzték ki azt is, hogy az általános iskolai oktatók részesüljenek az előítéletek megszüntetését célzó képzésben.
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.