Részmunkaidőben tevékenykedik a jakuzák többsége
Folyamatosan csökken a japán gengszterek száma és a bűnözők többsége ma már csak részidőben tevékenykedik a szigetország alvilágában. Tavaly először fordult elő, hogy az "alkalmi jakuzák" száma meghaladta bűnszindikátus "főállású" tagjainak számát.
A jakuzák - az olasz maffiózók japán megfelelői - négy nagy "családban" működnek, ezek mindegyike klánok százaira oszlik. Tehetős emberek, éves üzleti forgalmuk dollármilliárdokra rúg, a szerencsejátékokban, a szexiparban, a fegyver- és kábítószer-kereskedelemben van oroszlánrészük, de előfordul az is, hogy manipulálják a tőzsdét.
Igaz, a rendőri jelentés elismeri, hogy a "részidős bűnözés" "álcázás is lehet", az ilyen jakuzák azt remélik, így könnyebben szivároghatnak be az üzleti és a politikai világba. A hatóság egyik szóvivője azonban megjegyezte: "A jakuzák bűnözők, függetlenül attól, hogy teljes vagy csak részidőben tevékenykednek."
A jakuzákra jellemző, hogy tetoválják magukat, s hogy vakon teljesítik a szervezet által adott parancsokat - azt viszont, aki megtagadja ezt, felettesei öncsonkításra kényszeríthetik: le kell vágnia egyik ujját.
2004-ben a tokiói Legfelsőbb Bíróság kimondta: a jakuza-vezetők felelősségre vonhatóak a klánjuk tagjai által elkövetett gyilkosságokért - ez összefügghet a bűnözési statisztika alakulásával.
2006-ben 53 lövöldözésre került sor Japánban, ezek közül 36-ról mutatták ki, hogy gengszterek, jakuzák voltak a résztvevők: ez 29 százalékos csökkenés az előző évihez képest.