2007. január. 30. 18:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 30. 18:35 Világ

Magyar újságírókat győzködne Líbia a bolgár ápolónők ügyében

A Magyar Iszlám Közösség elnökét azzal bízta meg a budapesti líbiai nagykövetség, hogy utaztasson ki magyar újságírókat Tripoliba, ahol a hatóságok eléjük tárnák állítólagos bizonyítékaikat a halálraítélt bolgár ápolónők ügyében – értesült a hvg.hu. Az ápolónők az ítélet szerint szándékosan AIDS-szel fertőztek meg líbiai gyerekeket. Ha Szófia kártérítést fizetne, Tripoli elengedné a nővéreket - jelenleg így áll az ügy.

A hvg.hu információi szerint Líbia budapesti nagykövetségeinek munkatársai a napokban bízták meg újságírók toborzásával Bolek Zoltánt, a Magyar Iszlám Közösség elnökét. Úgy tudjuk, Tripoli azt szeretné, ha a halálraítélt bolgár ápolónők ügyében a sajtó munkatársai a líbiai hatóságok bizonyítékait is megismerné, ezért kérték fel a magyar muszlim vezetőt erre a feladatra. A bolgár nővéreket azzal vádolták meg, hogy több mint 400 líbiai kisgyereket szándékosan fertőztek meg az AIDS vírusával 1998 és 1999 között a bengázi kórházban.

A másik oldal

Információink szerint a magyar újságírók kiutazásának költségeit az észak-afrikai ország állná. Az újságírók egyebek mellett betekinthetnének a nyomozati anyagokba, beszélhetnének az AIDS-ben elhunyt gyermekek hozzátartozóival és megtekinthetnék az ominózus kórtermeket is – ígérték Boleknek a nagykövetség munkatársai.

Megkeresésünkre a Magyar Iszlám Közösség elnöke megerősítette a hvg.hu értesülését, hozzátéve, hogy a magyar újságírócsapat is „nagyjából már összeállt”. Azt azonban még nem tudta megmondani, hogy mikor utaznak, s arról sem adott bővebb felvilágosítást.

A bengázi kórházban 1998 márciusa óta dolgozó ápolónőket nyolc éve tartóztatták le, majd 2004-ben ítélték őket először halálra. A nemzetközi felháborodás nyomán új eljárást rendeltek el. Az öt bolgár ápolónőt és az egy palesztin orvost 2006 decemberében azonban másodszor is halálra ítélték.

Kínozták őket?

A vádlottak végig ártatlanságukat hangoztatták. Egy nemzetközi egészségügyi csoport szakvéleményére hivatkoztak, miszerint az AIDS-járvány már jóval a külföldi csapat megérkezése előtt kitört. Tény, hogy neves szakértők, nemzetközi személyiségek, Nobel-díjasok, az Európai Unió és az Egyesült Államok is képtelenségnek tartja a líbiai vádakat. Mindannyian – közöttük Luc Montagnier francia orvos, aki először izolálta a HIV-vírust – azt állítják és bizonyítják, hogy a bengazi kórház gyerekei már a bolgár ápolónők és a palesztin orvos érkezése előtt megfertőződtek, a kórházban ugyanis csapnivaló volt a higiénia. Francois Cantier, a Jogászok Határok Nélkül nevű mozgalom nemzetközi megfigyelője pedig azt állította, hogy a líbiai bíróság mellőzte a tudományos bizonyítékokat.

Az ápolónők ráadásul azt is állították, hogy a rendőrök kínzással szedték ki belőlük a vallomásokat. Egy nővér annak idején öngyilkosságot kísérelt meg, mondván, nem tudja tovább elviselni a vallatótisztek kegyetlenkedéseit.

Pénzt vagy életet!

A líbiai vezető, Moamer Kadhafi ezredes idősebbik fia, Szeif al-Iszlám Kadhafi a minap azt állította, hogy nem fogják kivégezni az ápolónőket. "Higgyék el, most már közeledünk a megoldáshoz" – mondta a reformernek számító közéleti személyiség, aki egyebek között az ebben az ügyben zajló nemzetközi tárgyalásokban is szerepet vállaló Kadhafi Alapítvány vezetője. Közölte, hogy Líbia egy megoldási javaslatot dolgozott ki, amely minden fél - a beteg gyerekek szülei, a líbiai kormány, Bulgária és az Európai Unió - számára elfogadható lenne. Mint mondta, a tervet már megemlítették a német és a francia külügyminiszternek. "Lényege egy komoly kártalanítás az érintett személyek számára" - pontosított az illetékes, hozzátéve: a megoldási javaslat kidolgozásával apja, illetve a beteg gyerekek családjai bízták meg.

Az iszlám jog szerint a hozzátartozók kártérítés fejében megválthatják a halálbüntetést. Szófia azonban korábban már hangoztatta: nem hajlandó fizetni, mert ez a szörnyű bűn elismerése lenne, ráadásul a bolgár állam felelősségének vállalása is. Korábbi hírek szerint Líbia minden egyes gyerek után tízmillió euró (2,3 milliárd forint) kártérítést követel.

Dezső András

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.