2007. január. 22. 19:25 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 22. 19:27 Világ

Romániai magyarok: nem csodaszer az autonómia

Csak részleges megoldást kínál az autonómia a romániai magyarok szerint sajátos problémáik megoldására - derül ki abból a Kolozsváron prezentált közvélemény-kutatásból, amely a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) megrendelésére készült.

A megkérdezettek mindössze 16 százaléka véli úgy, hogy a székelyföldi gazdasági fejlesztési régió teljes mértékben megoldaná a romániai magyarok problémáit. 39,8 százalék szerint ez nagymértékben jelentene gyógyírt, míg 32,5 százalék szerint a fejlesztési régió megalakítása csak kismértékben szüntetné meg gondjaikat. A válaszadók 11,7 százaléka nem hisz egyáltalán a fejlesztési régió hatékonyságában.
 
A területi autonómiáról az alanyok 16,5 százaléka hiszi azt, hogy teljes mértékben megoldást kínál, 42,1 százalék szerint csak nagymértékben, 31,6 százalék szerint pedig csak kismértékben oldaná meg a területi önrendelkezés a romániai magyarok sajátos problémáit.
 
A kulturális autonómiába "vetett hit" ennél is kisebb, ugyanis 10,8 százalék véli úgy, hogy ez "teljes mértékű" megoldást kínál, 25,9 százalék szerint nagymértékben, illetve 51 százalék szerint kismértékben jelentene megoldást a kulturális autonómia. Az alanyok 12,4 százaléka szerint e kisebbségvédelmi jogi eszköz egyáltalán nem segítene a sajátos problémák rendezésén.
 
Horváth István, a közvélemény-kutatás elkészítésében résztvevő szociológus kifejtette: a romániai magyarok rájöttek arra, hogy a piac és a román állam is messzemenően kihat életvitelükre. Hozzátette: az emberek már átlátják az önrendelkezés összetettségét, nem tekintik azt csodaszernek.
 
A felmérésből kiderül: a legutóbb 2004-ben végzett hasonló kutatás eredményeihez képest valamelyest növekedett azon magyaroknak aránya, akik úgy érzik, hogy elégedettek életkörülményeikkel.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.