2006. március. 11. 19:53 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 11. 19:59 Világ

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács: autonómia-dokumentumok

A romániai magyar közösség feltétlen autonómiaigényét fogalmazta meg az a két dokumentum, amelyet az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) szombaton Szatmárnémetiben tartott ünnepi közgyűlésén fogadtak el.

Az Erdélyi Memorandum egyebek között a belső önrendelkezés különböző formáinak törvény általi biztosítását, az önálló állami magyar egyetem létrehozását szorgalmazta Romániában. Az Erdélyi Petícióban pedig a résztvevők ismételten megerősítették a romániai magyarság autonómiaigényét.

Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, az EMNT elnöke a "pártpolitikán felül álló, széles körű összefogás jegyében" hirdette meg ezt az összejövetelt. Sipos Miklós, a szatmári egyházmegye esperese összefoglalta, mit is szeretne elérni az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács. Elsősorban felelős minisztériumot Bukarestben, amely a kisebbségek sorsát megfelelően kezelné. Felelős minisztériumot szorgalmaz Budapesten is, amely - mint az esperes fogalmazott - nem kötelezettségből, hanem elhivatottságból vállalja fel a szétszórt nemzet sorsát. Az EMNT a törvény előtti egyenlőség mellett foglal állást, akárcsak az Európai Unió mellett, amely elősegítheti a magyar nemzet egységét, a lelkek összetartozását.


Vízi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a
rendezvény díszvendége arról beszélt, hogy jelenleg az országokat
elválasztó határok jelentősége egyre csökken, de a különböző
nemzetekhez tartozók még most sem rendelkeznek minden lehetőséggel.
A szónok szerint az autonómia csak a romániai magyarság egészének az
összefogásával valósulhat meg. Szerinte az autonómia a többségi
román nemzet számára is előnyös.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.