2007. január. 14. 17:02 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 14. 16:43 Világ

Nicolas Sarkozy a jobbközép UMP elnökjelöltje

Nicolas Sarkozy francia belügyminisztert a szavazatok 98,1 százalékával vasárnap megválasztották a három hónap múlva esedékes franciaországi köztársasági elnökválasztás hivatalos jelöltjének a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) kongresszusán Párizsban.

Az apai részről magyar származású, 51 éves miniszter-pártelnök a legnagyobb francia politikai párt egyetlen jelöltje volt az elnökjelöltségre.
   
A francia sajtó kommentárja szerint a jelöltválasztáson, hosszú órákon át tartó beszédek között, 80 ezer lelkes aktivista előtt került bejelentésre: a 337 ezer párttag 69,06 százaléka vett részt az internetes szavazáson, s 98,1 százalékuk szavazott a pártelnök-jelöltre.

A francia politikai életben harminc éve jelen lévő Nicolas Sarkozy a gazdasági liberalizmus, a munka, az érdem értékeit, a bűnözés és az illegális bevándorlás elleni harcot, valamint a Franciaországban eddig tabunak számító pozitív diszkrimináció elképzelését tartja fontosnak. Megfigyelők gyakran minősítik hiperaktívnak és vádolják populizmussal, illetve azzal, hogy botrányt kavaró kijelentéseivel szélsőjobboldali szavazatokra is pályázik.
   
Külpolitikai téren a Franciaországban 2005 májusában népszavazáson elvetett európai alkotmányos szerződés helyet egy úgynevezett mini-szerződést javasol Sarkozy, ellenzi Törökország uniós csatlakozását, valamint hazája és az Egyesült Államok közti szorosabb kapcsolatokat sürgeti.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.