2007. január. 03. 19:00 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 03. 18:38 Világ

Őrizetbe vették a Szaddám-videó készítőjét

Őrizetbe vették szerdán azt a személyt, aki mobiltelefonján videóra vette Szaddám Huszein egykori iraki diktátor kivégzését - közölte az iraki kormányfő egy magát megnevezni nem kívánó tanácsadója. Tájékoztatása szerint a kivégzést felügyelő egyik tisztviselőről van szó, akit nem nevezett meg.

Az iraki televízió egy hivatalos felvételt sugárzott az akasztásról, amelynek nem volt hangja és nem mutatta Szaddám Huszein tényleges halálát. A mobiltelefonnal készített képek tanúsága szerint a volt diktátorral gúnyolódtak kivégzése előtt, a jelenlévők egyebek között azt kiabálták Szaddám Huszeinnek, hogy menjen a pokolba, miközben megnyílt alatta a bitófa csapóajtaja, és a diktátor a kötél végén himbálódzott. A felvételt az al-Dzsazíra hírtévé mutatta be és feltették a világhálóra is, ami heves tiltakozást váltott ki az Irakban kisebbségben lévő szunniták körében. 

A vasárnap megjelent kalózvideó tanúsága szerint a tanúk Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok nevét skandálták, míg mások a volt elnököt sértegették. A videókészítő kilétének megállapítására Núri al-Máliki kormányfő vizsgálatot rendelt el, jóllehet a jelen lévő mintegy húsz személy közül csupán kettőnél - két magas rangú kormányilletékesnél - volt mobiltelefon.

Az iraki kormányt láthatóan zavarba hozta, hogy nyilvánosságra került a kivégzésről készült felvétel. Muaffak ar-Rubai az iraki kormányfő nemzetbiztonsági tanácsadója kijelentette: bárki is szivárogtatta ki a felvételt azért tette, hogy ártson a nemzeti megbékélésnek és ellentétet szítson a síiták és a szunniták között. A kivégző helységbe kívülállók szivárogtak be - állította. 

A The New York Times szerdán azt írta, hogy Munkisz al-Farún iraki ügyész azt közölte az újsággal, Muaffak ar-Rubai iraki nemzetbiztonsági tanácsadó egyike volt annak a két embernek, aki mobiltelefonjával felvételt készített az akasztáson. Hozzátette, hogy vele együtt, valamint a három hóhérral, 14 ember volt jelen. A tisztviselőket amerikai helikopterrel szállították abba a korábbi titkosszolgálati létesítménybe, ahol kivégezték a volt iraki diktátort. 

Az iraki ügyész később egy másik nyilatkozatában azt állította, nem vádolja semmivel a nemzetbiztonsági tanácsadót és nem látta, hogy felvételt készített volna mobiltelefonjával. 

Az amerikai hadsereg nem vett részt semmilyen formában Szaddám Huszein volt iraki elnök szombati kivégzésében, és "másképp" hajtotta volna végre a halálos ítéletet - közölte szerdán William Caldwell tábornok, az Irakban állomásozó amerikai kontingens szóvivője. Szaddám Huszein addig volt az amerikai katonák őrizetében, amíg a kivégzése előtt néhány perccel át nem adták őt az iraki hatóságoknak, és valamennyi amerikai katona elhagyta a halálos ítélet végrehajtására kijelölt helyiséget - mondta sajtótájékoztatóján Caldwell tábornok. "Irak szuverén ország. Az ő döntésük és felelősségük volt, hogyan kell a dolgokat szervezni" - hangsúlyozta a szóvivő. "Ha engem kérdeznek, hogy másképp csináltuk volna-e a dolgokat, igen, másképp. De ez nem a mi hatáskörünk volt, hanem az iraki kormány döntése" - tette hozzá a tábornok.

Az emberiességi bűnök miatt november 5-én kötél általi halálra ítélt Szaddám Huszein megbuktatott diktátort szombat hajnalban végezték ki az iraki hatóságok Bagdad egy többségükben síiták lakta északi negyedében egy laktanyában. Csütörtökön akasztják fel valószínűleg Szaddám Huszein volt iraki diktátor két bűntársát - közölték nevük elhallgatását kérő bagdadi források szerdán. "Az iratokat aláírták. Csütörtökön hajnalban végzik ki őket" - mondta Núri al-Máliki kormányfő egyik munkatársa, de hivatalos bejelentés nem hangzott el.

Az al-Arabíja tévéállomás szerint Szaddám féltestvérét, Barzán at-Tikríti egykori titkosszolgálati vezetőt és Avad al-Bandart, a forradalmi bíróság volt vezető bíráját végzik ki. Mindkettőjüket az elnök perében, a dudzsaili mészárlás ügyében ítélték halálra november 5-én, és az ítéletet december 26-án megerősítette a fellebbviteli bíróság. Az ítéletet valószínűleg nem hajtják végre az íd al-adha (áldozati ünnep) szerda esti befejezte előtt, de néhány nappal később is sor kerülhet. 

Kegyelmet kért Barzán at-Tikritinek egyik lánytestvére, Amal Ibrahim aki a libanoni Tripoliban él. Felhívásában arra kérte az arab és muzulmán államok vezetőit, hogy akadályozzák meg a törvénytelen és igazságtalan ítélet végrehajtását.
Hirdetés