2006. október. 25. 10:07 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 25. 10:14 Világ

A budapesti eseményekről cikkezik a cseh sajtó

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc fél évszázados évfordulója alkalmából Budapesten lezajlott események kiegészítik azt a mozaikot, amely jól mutatja, hogyan is néz ki ma Közép-Európa - írja szerdai kommentárjában a cseh Mladá Fronta Dnes.

A kommentár szerzője, Bohumil Dolezal, a magyar ügyekben rendszeresen megszólaló cseh politológus a legolvasottabb cseh napilapban pontokba szedve taglalta a budapesti események tanulságát.

Eszerint a tüntetők által kiváltott ricsaj a magyar forradalom iránti szörnyű tiszteletlenség kifejezője. Az 1956. október 25-én megtartott Kossuth téri tüntetés 200 ember életébe került. A mai tüntetőket semmi ilyesmi nem fenyegeti, ezért nekik könnyű most tüntetni - írja Dolezal.

Hangsúlyozza: magyarként soha nem választaná sem az MSZP-t, sem Gyurcsányt. A törvényes választás eredményének megmásítása utcai botrányokkal „a demokrácia érdekes felújítása”. Nem lenne jobb egyáltalán megszüntetni a választásokat? - teszi fel a kérdést a szerző.

Dolezal ezután kitér arra, hogy a Fidesz népszavazást próbál keresztülvinni a nyugdíjakról, egészségügyről és az oktatásról. Egyrészt előre sejthető, hogy olyan problémákról lesz szó, amelyekről a civilizált országokban tilos népszavazást tartani, másrészt pedig furcsa, ha éppen egy konzervatív párt próbálkozik megkerülni a parlamenti demokráciát a közvetlen demokrácia segítségével- fűzi hozzá.

Mindaz ami történt, csak kiegészíti azt a mozaikképet, amely azt ábrázolja, hogyan néz ki ma a posztkommunista Közép-Európa. Lengyelországban a konzervatív fundamentalisták kormányoznak két szélsőséges párt segítségével. Szlovákiában a szocialista populisták vannak hatalmon két szélsőséges párt segítségével. Csehországban már fél éve nincs kormány, s mindkét fél olyan érzékeny intézményről huzakodik, mint a rendőrség. Magyarország, amely eddig bizonyos értelemben kívül állt ezen, most nyilvánosan bejelentkezett ebbe a társaságba. Nyugaton pedig elmondják: uramisten, kit is vettünk fel magunk közé! - fejezi be írását Bohumil Dolezal.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.