2006. augusztus. 18. 16:50 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 18. 16:39 Világ

Még mindig a bevándorlók országa az USA

A legtöbb bevándorlót a világon az Egyesült Államok vonzza - az amerikai népességügyi hivatal friss adatait a pénteki The Washington Times közölte. Évről évre átlagosan három millióan vándorolnak be a jobb jövő reményében a fejlődő világ országaiból az iparosodott államokba. Legtöbbjüket, több mint egymillió embert az Egyesült Államok fogad be, ahol országos vita zajlik a migráció szabályozásáról.

A jobb megélhetést keresők csaknem fele, 1,4 millió fő Európát veszi célba, a kontinens népessége ennek ellenére példa nélküli ütemben csökken az alacsony születési ráták miatt. A legtöbb bevándorlót fogadó országok rangsorában az Egyesült Államokat Olaszország és Spanyolország követi 294 ezer, illetve 282 ezer fővel, majd a Közel-Kelet egyik leggazdagabb állama, az Egyesült Arab Emirátusok következik 264 ezer bevándorlóval.

A népességügyi hivatal felmérése szerint a bevándorlók többsége a szegénység elől menekül, azzal a céllal, hogy családot alapítson, vagy hogy a megkeresett pénzt hazaküldje. Jelentős hányaduk a politikai és egyéb tekintetben nyugtalan térségeket akarja maga mögött hagyni.

Egy átlagos indiai családnak évente 2200 dollárnak megfelelő összegből kell megélnie, a családfő Nyugaton még egyszerű taxisofőrként is sokkal többet keres ennél. Számítógépes ismeretek birtokában pedig akár évi 50 ezer dolláros fizetése is lehet, amiről otthon nem is álmodhat.

Az Egyesült Államok ugyan hagyományosan bevándorlókat befogadó ország, ám az utóbbi időben kiterjedt vita alakult ki arról, hogyan lehetne kezelni az illegális úton bevándoroltak nagy tömegét. A törvényt kijátszva letelepedettek száma a szerényebb becslések szerint 12 millió, a borúlátóbbak szerint már eléri a 20 millió főt. Többségük Mexikóból és Latin-Amerika más országaiból áramlott be az Egyesült Államokba.

Az ENSZ előrejelzése szerint Európa jelenlegi 730 milliós népessége 2050-re 75 millióval fog apadni. A 128 milliós Japánban 16 milliós csökkenést várnak. Az Egyesült Államok lakossága ezzel szemben a mostani 300 millióról 420 millióra duzzad. Elemzők ezzel kapcsolatban megjegyzik: Európa és Ázsia, az elöregedő és csökkenő lakossága miatt gazdasági válságok elé néz, mivel nem lesz elegendő dolgozó és fogyasztó a gazdasági növekedés serkentésére, a nyugdíjasok eltartására.

Hirdetés