Környezeti katasztrófát okoz a libanoni erőmű
Máris "környezeti katasztrófa" méretét öltötte a Földközi-tenger olajszennyeződése - közölte a Vadvédelmi Világalap (WWF). A libanoni Jiyeh erőmű bombázása következtében 30 ezer tonna fűtőolaj borítja a tengert, és nem zárható ki, hogy az olajszőnyeg Törökországig és Ciprusig is el fog jutni.
Az ENSZ Környezetvédelmi Programja, az UNEP által készített műhold-felvételek igazolni látszanak a Vadvédelmi Világalap (WWF) állításait: a 90 kilométer hosszú és 10 kilométer széles szennyeződés Libanon felől északra terjed és már mintegy tíz kilométeres szakaszon szennyezi a szír tengerpartot is.
A WWF közlése szerint az olaj már elérte a Libanon északi részétől öt kilométerre lévő védett Pálma-szigetcsoportot, amely a kihalófélben lévő zöld tengeri teknősök és a védett cserepes teknősök tojásrakó helye. Érinti a szennyezés a túlhalászás miatt amúgy is megtizedelődött vörös tunahal állományt, a halikra lerakóhelyeket és a költözőmadarak pihenőhelyeit.
A WWF szakértője szerint az időközben kikerült 30 ezer tonna fűtőolaj a Földközi-tenger történelmének eddigi legnagyobb olajpestisét okozza. A libanoni erőműből kikerült nehéz fűtőolaj mérgezőbb, ragadósabb és sűrűbb a többi típusnál és emiatt nehezebb is a felszámolása.
A környezetvédők a tisztítási munkák mihamarabbi megkezdésében reménykednek, mert - mint mondják - minden nappal csak ártalmasabb lesz a három hete terjedő szennyezés a természetre és az emberre. Az olaj idővel a tenger aljára süllyed, onnan a mérgező anyagok bekerülhetnek a táplálkozási láncba és a halakba jutva az embert is fertőzhetik.