2006. június. 28. 08:28 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 28. 08:31 Világ

Fokozódik a nemzetközi feszültség Észak-Koreával szemben

Ven Csia-pao kínai miniszterelnök felszólította szerdán Észak-Koreát, hogy tegyen le nagy hatótávolságú rakétával végrehajtandó kísérletéről, mert egy ilyen kísérlet növelné a térségben a feszültséget. Dél-Korea az USÁ-t sürgeti, Japán pedig attól tart, nem tudná megállítani az északi rakétákat.

A kínai kormányfő szavai szerint aggasztják Pekinget a hírek, amelyek szerint Észak-Korea esetleg rakétakísérletet hajthat végre a közeljövőben. Kifejezte reményét, hogy az ügyben érintett országok a Koreai-félsziget stabilitásának magasabb érdekét tartják szem előtt, és tartózkodnak minden olyan lépéstől, amely súlyosbítaná a helyzetet.

Ven az első magas rangú kínai tisztségviselő, aki nyilvánosan állást foglalt az ügyben. Nyilatkozata azon a sencseni sajtóértekezleten hangzott el, amelyet közösen tartott John Howard ausztrál miniszterelnökkel. A két kormányfő sencseni megbeszélésén Howard kifejezetten kérte Pekingtől "Észak-Korea megzabolázását".

"A világ egyetlen országának sincs nagyobb befolyása Észak-Koreára, mint Kínának" - mondta Howard a kínai miniszterelnökkel tartott találkozója előtt. Szavai szerint fel fogja kérni a kínai vezetőket: intsék meg Észak-Koreát, beszéljék le a phenjani vezetőséget provokatív magatartásáról. 

Ausztrália figyelmeztette a múlt héten Észak-Koreát, hogy nemzetbiztonságát fenyegető lépésnek tekintené, ha Phenjan végrehajtaná feltételezett rakétakísérletét. Egyúttal felszólította Phenjant, hogy térjen vissza az atomprogramjáról folytatott hatoldalú tárgyalásokhoz, amelyeknek a két Koreán kívül az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország a részvevője.

Kína élelmiszerrel, üzemanyaggal és pénzsegélyekkel támogatja az elszigetelődött, válságos gazdasági helyzetben lévő sztálinista észak-koreai államot, de egyúttal bírálja is szövetségesét a nyomasztó gazdasági gondok enyhítését lehetővé tévő reformok elmaradásáért és egyes külpolitikai lépéseiért. Phenjan nem tud meglenni a kínai segélyek nélkül, de neheztel is Pekingre, amiért az nagyon szoros és gyümölcsöző gazdasági kapcsolatokat épített ki Dél-Koreával, és egyre inkább a kívülálló közvetítő szerepét veszi fel a két ellenlábas Koreához fűződő viszonyában.

Dél-Korea mindeközben szerdán sürgette az Egyesült Államokat, hogy folytasson közvetlen tárgyalást északi szomszédjával, elkerülendő az állítólag már meglévő, nagy hatótávolságú, s nukleáris töltetek hordozására is alkalmas rakéta kipróbálását.

Kormányunk szerint az Egyesült Államoknak aktívabban részt kellene vennie az Észak-Koreával folytatott tárgyalásokban - jelentette ki Ri Dzsong Szok országegyesítési miniszter, hozzátéve, hogy Szöul nem hagy fel Washington ösztönzésével, mivel rendkívül fontosnak tartja az észak-koreai rakétakísérlet megakadályozását.

Az állítólag tervezett műveletről pár hete sajtóértesülések jelentek meg, amelyek szerint Észak-Korea kilövőpadra állította és már üzemanyaggal is feltöltötte a rakétát. Phenjan a hírek nyomán határozottan tagadta, hogy fegyverkísérletre készülne.

Az USA nem tárgyal, Dél-Korea és Japán aggódik (Oldaltörés)

Az Egyesült Államok álláspontja pillanatnyilag az, hogy csak a zsákutcába jutott, s november óta szünetelő, az észak-koreai nukleáris programról szóló hatoldalú tárgyalásokon folytat párbeszédet Phenjannal, kétoldalú megbeszélésre viszont nem hajlandó.

Ri Dzsong Szok Észak-Koreát is felszólította, hogy térjen vissza a kivonulása miatt megszakadt tárgyalásokra. Ez azért is előnyös lenne számára, érvelt, mert végrehajthatóvá válna az a szeptemberben elért megállapodás, amely szerint segélyt és biztonsági garanciákat kap, cserébe nukleáris programja elhagyásáért.

Az egyre feszültebbé váló helyzet Japánra is kihatott. A szigetországnak ugyanis nincs meg ahhoz a katonai képessége, hogy a levegőben megsemmisítsen észak-koreai rakétákat, mégsem nézheti ölbe tett kézzel, ha Phenjan rakétakísérletre készül - mondta szerdán Nukaga Fukusiro, a japán Nemzetvédelmi Hivatal  vezérigazgatója, védelmi miniszter.

Mint elmondta egy nyilatkozatában, Japán hírszerzési adatok gyűjtésével próbál hozzájárulni az észak-koreai rakétafenyegetés elhárításához. Aegis-radarrendszerrel felszerelt hadihajókat küldött és küld az Észak-Koreához közel eső nemzetközi vizekre, felderítő repülőgépeket az észak-koreai légtér közelébe. Hírszerzési adatait megosztja az amerikai fegyveres erőkkel. Nukaga nyilatkozata szerint az észak-koreai rakétaprogram fenyegetés a nemzetközi közösségre nézve.

Amerikai és japán kémjelentések szerint Észak-Korea kísérletre készül egy nagy hatótávolságú ballisztikus rakétával, amely képes elérni az Egyesült Államok bizonyos területeit is.

Hirdetés