2006. június. 17. 09:13 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 17. 09:19 Világ

Megkezdődtek a szlovák választások

A választásra jogosult több mint 4 millió 200 ezer ember eldöntheti, mely politikai pártok koalíciója kormányozza az országot a következő négy év során. A legnagyobb, 30 százalék körüli támogatottsággal a legerősebb ellenzéki erő, a Robert Fico vezette Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) indul.

    
A választáson induló 21 párt megméretésére három hónappal a rendes idő előtt kerül sor, mert Mikulás Dzurinda hosszú ideje kisebbségben kormányzó koalíciós kabinetjéből az év elején a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) kilépett, s ennek nyomán előállt az idő előtt választás kényszere.
    
A legnagyobb, 30 százalék körüli támogatottsággal a legerősebb ellenzéki erő, a Robert Fico vezette Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) indul. Mögötte 10 százalék fölötti előrejelzéssel a szintén ellenzéki Vladimír Meciar nevével jegyzett Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (LS-HZDS), majd a kormányfő, Mikulás Dzurinda vezette kormánypárt, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió - Demokrata Párt (SDKÚ-DS), és a legmegbízhatóbb választói bázissal bíró Magyar Koalíció Pártja (MKP) jegyez 10 százalékot meghaladó, holtversenyt mutató támogatottságot.

 Valószínű, hogy bár 10 százalék alatti eredménnyel, de visszaküzdi magát a parlamentbe a magyarellenes kirohanásairól elhíresült Ján Slota Szlovák Nemzeti Pártja (SNS), és újra parlamenti párt lesz a KDH is. Kérdéses, elérik-e az 5 százalékos parlamenti küszöböt az előző pártállami rezsim közvetlen jogutódjának számító kommunisták (KSS), akik az előző, 2002-es választáson a rendszerváltás óta először szereztek parlamenti pozíciót. Hasonlóképpen kérdéses a Dzurindától régebben elszakadtakból szerveződött Szabad Fórum (SF) sorsa. 

A választás tétje az, hogy fennmarad-e a reformfolyamatok folytatását felvállaló és a reformok gyümölcsözését ígérő jobbközép erők hatalma, vagy győz a szociáldemokrata-nacionalista koalíciós potenciál, esetleg vegyes, jobb- és balközépről szerveződő koalíció alakul.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.